İSTANBUL - Harbiye Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu'ndaki törenin ardından, 83 yaşında vefat eden Talat Sait Halman'ın Türk bayrağına sarılı naaşı, Teşvikiye Camisi'ne getirildi.

Törende aile adına taziyeleri Halman'ın kızı Hande Halman kabul ederken, Halman'ın yakınlarının gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Hande Halman, babasının kendisinin en kıymetli varlığı olduğu söyledi.

Babasının ölümünün "Türkiye için büyük bir kayıp" olarak nitelendirildiğini anlatan Halman, "Hizmetleriyle, ilk kültür bakanı olması ve bakanlığı kurmasıyla, Türk edebiyatını dünyaya yaymasıyla, eserleriyle önemli biriydi. Ömür boyu çalıştı ama ailesini de hiç ihmal etmedi. Herkes o kadar canı gönülden kucakladı ve destek oluyor ki hem üzgünüz hem de eserleriyle, yaptıklarıyla ve hizmetleriyle yaşayacağını biliyoruz" diye konuştu.

KARAKAŞ: YERİ KOLAY DOLDURULAMAZ
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş da Türkiye'nin önemli bir değerini yitirdiği belirterek, şunları kaydetti:

"İlk kültür bakanımızdı. Ondan çok şey öğrendik. Çok çalışkan bir insandı. Sadece kültür bakanı değildi, şairdi, çevirmendi, yazardı. Türkiye'nin kültür ve sanat hayatına çok büyük katkıları oldu. Yeri kolay doldurulacak bir insan değil. Eserleriyle, yaptıklarıyla anlatacağımız biri. Bütün halkımızın başı sağ olsun."

URAS: BÜYÜK BİR KAYIP
Eski milletvekillerinden Ufuk Uras ise Halman'la çok eskiden beri tanıştığına işaret ederek, "Datça'da beraberken, 'Ben Türk insanın devletle olan ilişkisini, babamla olan ilişkimize benzetiyorum. Tokat atar ama iyiliğimiz için' demişti. Çok bilge bir insandı, Herhalde kültür sanat dünyamıza bu yetkinlikte bir insan gelmez diye düşünüyorum. Büyük bir kayıp. Neyse ki öğrencileri ondan büyük feyzaldı" ifadelerini kullandı.

ERGİN: ESERLERİ KAZANÇ OLACAK
Oyuncu Zafer Ergin de Halman'ın kitaplarını okuyan biri olarak kendisini Halman'ın öğrencilerinden biri saydığını ifade etti.

Ergin, "Çok üzgün olduğumu söylemek istiyorum. Bu kayıpların ardından eserlerini değerlendirmek hiç olmazsa bir kazanç olacaktır" dedi.

Halman'ın cenazesi, burada öğle vakti kılınan namazın ardından, Edirnekapı Mezarlığı'nda toprağa verildi.

TÖRENE KATILANLAR
Törene, Halman'ın yakınları, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Abdurrahman Arıcı, eski Spor Bakanı Fikret Ünlü, eski milletvekilli Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, iş adamları Rahmi Koç ve Bülent Eczacıbaşı, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ ve Müjdat Gezen, Prof. Dr. İlber Ortaylı ile Talat Sait Halman'ın öğrencileri ve çok sayıda oyuncu katıldı.

Talat Halman için Kültür ve Turizm Bakanlığı, TBMM ile Bilkent Üniversitesi’nde de tören düzenlenmişti.

İLK KÜLTÜR BAKANI
İstanbul'da 1931'de doğan Talat Sait Halman, Robert Kolej'i bitirdikten sonra, yüksek lisansını 1954 yılında Columbia Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü'nde tamamladı. 1953-1960 arasında Columbia Üniversitesi, 1966-1971 ve 1972-1980 arasında Princeton Üniversitesi, 1984-1986 arasında Pennsylvania Üniversitesi'nde Türk Dilli, Edebiyatı ve Kültürü; İslam ve İslam Kültürü ile Ortadoğu konularında dersler veren Halman, 1986-1996 arasında New York Üniversitesi Ortadoğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü'nde Bölüm Başkanlığı yaptı. 1998'de Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü'nün Kurucu Başkanlığını yaan Halman, 2005'ten bu yana da İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Dekanı olarak görev yapıyordu.

Kültür Bakanı, Kültür Büyükelçisi, UNİCEF Türkiye Milli Komitesi Başkanı, UNESCO Yönetim Kurulu Üyesi, ABD PEN Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Journal of Turkish Literature Baş Editörü görevlerini de üstlenen Halman, Türkiye Bilimler Akademisi Hizmet Ödülü, Columbia Üniversitesi "Thornton Wilder" Çeviri Armağanı, Rockefeller Vakfı Bilimsel Araştırma Bursu, Dışişleri Bakanlığı Üstün Hizmet Ödülü, UNESCO Madalyası, Ankara ve Boğaziçi Üniversitelerinden fahri doktora, İngiltere'den "Sir" karşılığı "Knight Grand Cross" ile ödüllendirildi.