Tales Felsefe ve Müzik Günü 27 Mayıs'ta

Bu yıl Didim Belediyesi ve Turizm Araştırmaları Derneği işbiliği ile 27 Mayıs'ta  ikincisi düzenlenecek olan Tales Buluşması'nın teması "Tales Felsefe ve Müzik Günü" olarak belirlendi.

ntv.com.tr 22.05.2017 - 17:42

Tales Felsefe ve Müzik Günü 27 Mayıs'ta

"Tales Felsefe ve Müzik Günü" temasıyla düzenlenecek Tales Buluşması kapsamında yurtiçi ve yurtdışından akademisyenlerin katılımları ile  Milet Antik Kent'te sempozyum gerçekleştirilecek. Sempozyumun başlığı “M.Ö. 6 YY -  “İlk Aydınlanma Çağında Tales ve Çağdaşları” olarak belirlendi. 

Tales’in yaşadığı MÖ 6. yüzyıl; Uzakdoğu-Batı Anadolu ekseninde, doğa bilimlerinin temellerinin atıldığı, modern felsefenin ortaya çıktığı dönem olarak biliniyor. Çağdaşları olan düşünürler, (İran’da Zerdüşt), (Hindistan’da Buddha) ve (Çin’de Konfüçyus); bu dönemin etkileri günümüze kadar uzanan felsefecileri olarak anılıyor.

Bu yıl ikincisi düzenlenen etkinlikte; Türkiye'nin bilim insanları yanında, İran, Çin ve Hindistan’dan gelecek felsefeciler, Tales ve çağdaşlarının modern felsefenin  farklı topraklarda doğuşu üzerindeki etkilerini ve aralarındaki etkileşimi anlatacaklar.

Tales Buluşması kapsamında, Türkiye  Zeka Vakfı da bir yarışma düzenliyor. Gençlere ve yetişkinlere yönelik 4 soruluk bu yarışmada kazananlar, “İzmir Uzay Kampı” ve Nesin  Vakfı Matematik Kampı'ndaki kurslara katılarak, ödüllendirilecekler.

Program 

27 Mayıs Cumartesi

16.00 - açılış konuşmaları

Sunuş ve oturum yönetimi:  Yrd. Doç. Ebru Güzel (Okan Ün. Halkla İlişkiler Böl. Başk)

Konuşmacılar:

Faruk Pekin (Fest Travel) -  İnsanlığın Düşünsel Evriminde, Farklı Düşüncelerin Ortaya Çıkmasında MÖ 6. Yüzyılın Önemi

Prof Dr Betül Tanbay (Boğaziçi Ün)  –  Filozof ve Bilim İnsanı Thales

Dr. Liu Qiang (Konfüçyus Enstitüsü Eş Başk, Çin) –  Konfüçyus Mirası ve Önemi

Dr. Thupstan Paldan (Hindistan, Yazar&Eğitimci) – Budizm ve Batıya Etkileri

Prof. Dr. M. Marufiah (Yazar, İran) -  6. yy da İran ve Mezopotamya'daki Gelişmeler 

Doç. Dr. Meriç Bilgiç  (Kocaeli Ün) -  Tales Öncesi ve Sonrası Uygarlıklar Arasında Bilim Teorisindeki Etkileşim ve Dönüşümler

Emrehan Halıcı (T. Zeka Vakfı) – Yarışma sonuçlarının açıklanması ve ödüllerin takdimi

19.00 Sempozyumun kapanışı  ve konser -  Rima Kicheich

Sayfa Yükleniyor...