Dünyada son 30 yıldır rock müziğe damgasını vuran The Rolling Stones grubu, ‘Blue & Lonesome’ adlı blues albümü çıkardı.

Dünyanın en büyük rock gruplarından biri olarak kabul edilen The Rolling Stones’un bu albümü, planlı bir proje değil. Rolling Stones üyeleri Londra British Groove stüdyolarına kayda girdiğinde Keith Richards ısınmak için ‘Blue And Lonesome’ parçasını çalınca Mick Jagger’ın başka blues sanatçılarının parçalarını yorumlamayı teklif ettiği ve albümün bu şekilde ortaya çıktığı öğrenildi.

Keith Richards, “Bir blues albümü yapmaya niyetimiz yoktu. ‘Haydi biraz blues yapalım’ bize uyan bir cümle de değil. Ama sonunda ‘Evet bir blues albümü yaptık’ diyebileceğiz” açıklamasını yaptı.

1962’de İngiltere’de kurulan rock grubunun ilk kadrosunda Brian Jones (gitar, mızıka), Ian Stewart (klavye, piyano), Mick Jagger (ana vokal, mızıka), Keith Richards (gitar, vokal), Bill Wyman (bas gitar) ve Charlie Watts (bateri) vardı. Wyman'ın 1993'te gruptan ayrılmasından sonra grubun tam kadrosu Jagger, Richards, Watts ve gitarist Ronnie Wood'tan oluşuyordu.

Darryl Jones (bas gitar) ve Chuck Leavell (klavye) da devamlı katkıda bulundular, fakat tam üye değillerdi. Grup 1989'da Rock and Roll Hall of Fame'e dahil oldu. 

Rolling Stone dergisi, grubu "Tüm zamanların en büyük 100 sanatçısı" listesinde dördüncü sıraya koydu. Grup, dünya çapında 200 milyonun üzerinde albüm sattı.

Rolling Stones solisti Mick jagger'ın SuperHeav adlı grubu