Türk sanatçıdan Londra'da Grenfell sergisi

Türk sanatçı Beyza Kaplan'ın geçen yıl İngiltere'de yaşanan Grenfell yangınına ilişkin 30 eserinden oluşan resim sergisi 10 Mayıs'a kadar ziyaret edilebilecek.

Haberler - Anadolu Ajansı 08.05.2018 - 10:41

Türk sanatçıdan Londra'da Grenfell sergisi

Türk sanatçı Beyza Kaplan'ın geçen yıl İngiltere'de yaşanan Grenfell yangınına ilişkin eserlerinden oluşan resim sergisi başkent Londra'da açıldı.

Londra'nın batısındaki Al Manaar Müslüman Kültürel Miras Merkezi'nde düzenlenen serginin açılışına, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) İngiltere Başkanı Erdal Yetimova, Harrow Belediye Başkanı Margaret Davine, yangının yaşandığı semtin sakinleri, mağdur aileler ve sanatseverler katıldı.

Yaklaşık 30 eserin yer aldığı sergi iki ayrı seriden oluşuyor. İlk seride klasiği modern sanatla harmanlayarak yeni bir boyut kazandırdığı minyatür çalışmalarına yer veren sanatçı Kaplan, ikinci seride ise doğrudan Grenfell yangınının hislerini yansıtan eserleri bulunuyor.

Yoğun ilgi gösterilen sergiyle ilgili konuşan Kaplan, Grenfell yangınını bildiğini ancak eserlerini ortaya çıkarmadan önce mağdurların hissettiklerini yansıtabilmek amacıyla uzun bir süre araştırma yaptığını aktardı.

Dünya genelinde çok fazla üzücü olaylar yaşandığını dile getiren Kaplan, Londra, Afganistan ya da Afrika'nın bir ülkesi, nerede olursa olsun genel itibarıyla insanların mağduriyetlerinin daha çok başkalarının ihmallerinden kaynaklandığını ifade etti.

Gelecekteki çalışmalarında da insanların mağduriyetlerini göz önüne çıkaran projelerde olmak istediğini vurgulayan Kaplan, "Grenfell'i yapma sebeplerimden birisi de bu. Çok fazla Müslüman ve sosyo-ekonomik seviyesi iyi olmayan mağdur kişilerin, sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda çok yüksek bir yerde de benzer trajediyi yaşayabileceğini göstermek" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...