Yaşar Kemal'in balmumu görücüye çıkıyor

Yaşar Kemal’in Madame Tussauds İstanbul’da yer alacak balmumu figürü İstanbul Kitap Fuarı’nda sergilecek.

11.11.2016 - 15:02 | Son Güncelleme : 11.11.2016 - 15:03

Yaşar Kemal'in balmumu görücüye çıkıyor

35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nı ilk gün (12 Kasım Cumartesi) ziyaret edenler, Türkiye edebiyatının en önde gelen yazarlarından Yaşar Kemal’in balmumu figürünü yakından görme şansı yakalayacak.

Madame Tussauds İstanbul’da açılış için geri sayım hızlanırken, merkezde yer alacak balmumu figürler de hayranlarıyla farklı vesilelerle bir araya gelmeye devam ediyor. Bu yıl 35’incisi düzenlenen ve Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 12 Kasım Cumartesi günü başlayacak Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın açılışı da, geçen yıl kaybettiğimiz büyük romancı Yaşar Kemal’in balmumu figürüyle daha büyük bir anlam kazanıyor.

YER ALAN TEK EDEBİYATÇI

Fuar alanı içinde yer alacak Yaşar Kemal figürü okurları ve sevenleri için hem duygusal hem mutluluk verici bir sürpriz oluşturacak. Ziyaretçiler, balmumu figürü yakından inceleme ve birlikte fotoğraf çekme fırsatına sahip olacak. Yaşar Kemal, Madame Tussauds İstanbul’da yer alan tek edebiyatçı figürü olacak.

Anadolu efsanelerini dünyaya tanıtan Yaşar Kemal, 1990’lı yıllardaki haliyle tasvir edildi.
Anadolu efsanelerini dünyaya tanıtan Yaşar Kemal, 1990’lı yıllardaki haliyle tasvir edildi.

Yaşamı boyunca Anadolu efsane ve masallarından beslenen 40 kitaba imza atan Yaşar Kemal, Türkiye edebiyatını dünyaya tanıtan en önemli isimlerden biri oldu. Yaşar Kemal’in Madame Tussauds İstanbul’da sergilenmek üzere hazırlanan balmumu figürü, yazarın 1990’lı yıllardaki fotoğrafları esas alınarak hazırlandı. Figür, 30’un üzerinde sanatçı tarafından 6 ayı geçen bir sürede üretildi. Figür üzerinde çalışan Madame Tussauds araştırma ekibi, yazarın İngilizceye tercüme edilmiş kitaplarını okuyarak Yaşar Kemal’i daha yakından tanıma fırsatı yakaladı. Figür üzerindeki tüm orijinal kıyafetler, ayakkabı ve gözlük, usta yazarın eşi tarafından Madame Tussauds İstanbul’a hediye edildi.

Madame Tussauds İstanbul’da açılış heyecanı 250 yıllık büyüleyici bir tarihe sahip Madame Tussauds, dünyadaki 21. merkezini 28 Kasım itibariyle İstanbul’da açacak. Ziyaretçilerin en sevdikleri ünlü isimleri yakından görebilecekleri, hissedebilecekleri, fotoğraflarını çekebilecekleri; eğlenceli, interaktif ve eşsiz bir eğlence sunmaya hazırlanan merkez, Grand Pera projesinin ilk 2 katında 2 bin metrekarelik bir alanda hizmet verecek.

Diğer sergilenecek figürler arasında Mustafa Kemal Atatürk, Mevlana, Barış Manço, Adile Naşit, Kanuni Sultan Süleyman, Fatih Sultan Mehmet, Mimar Sinan, Angelina Jolie, Brad Pitt, Messi, Rihanna, Marilyn Monroe, Muhammed Ali ve daha birçok sürpriz isim bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...