Yeni yıla dolu dolu kahkahayla başlamak için Bir Baba Hamlet

Shakespeare’in başyapıtı Hamlet'i şarkılarla, danslara, sürekli değişen bir dekorla ve kılıktan kılığa giren karakterlerle harmanlayıp tepetaklak bir yorumla sahneye koyan Bir Baba Hamlet, 2019’da da seyircileri dolu dolu gülmeye davet ediyor.

26.12.2018 - 12:50

Yeni yıla dolu dolu kahkahayla başlamak için Bir Baba Hamlet

Şevket Çoruh ve Murat Akkoyunlu’nun kapalı gişe oynayan bol ödüllü komedisi bir Baba Hamlet, Sebastian Seidel’in, komik olanın tadını çıkaran özgün metni, Yücel Erten’in usta işi çevirisi ve Baba Sahne’nin babacan yorumuyla bu toprakların tiyatro geleneğine göz kırpıyor. Yönetmen koltuğunda Emrah Eren’in oturduğu Baba Sahne prodüksiyonu Bir Baba Hamlet'te zaman zaman seyirciler de oyuna dahil olurken kahkaha ve tempo hiç azalmıyor.

Dünya literatürünün en önemli oyunlarından biri olan, Shakespeare’in başyapıtı Hamlet'i kahkaha dolu alışılmadık bir yorumla sahneye taşıyan Bir Baba Hamlet'te; kalaslarından dekor, heveslerinden oyun yapmak üzere yola çıkmış iki cüretkâr oyuncu, kendilerine kurban olarak Shakespeare’in başyapıtı Hamlet'i seçmişlerdir. Cansiparane bir cesaretle seyircinin önünde buna yeltenirler, ama kısa sürede temsil can havline dönüşür.

Biri, oyunculuk için istediği ortamı bulamadığı anlaşılan Shakespeare uzmanı gibi davranan yarım porsiyon aktör; diğeri de şarkı söyleme hevesiyle sürekli müzikallerden dem vuran bir şaşkın... Eli yüzü düzgün, başı sonu belli, dört başı mamur, babalar gibi bir Hamlet düşlerlerken, ortaya çıkan kepazelik Bir Baba Hamlet'e döner.

İki perdelik Bir Baba Hamlet, 5 Ocak Cumartesi, 14 Ocak Pazartesi, 22 Ocak Salı, 23 Ocak Çarşamba, 28 Ocak Pazartesi ve 29 Ocak Salı akşamları saat 20.30’da; 6 Ocak ve 13 Ocak Pazar günleri ise 16.00’da Baba Sahne Savaş Dinçel Salonu’nda sahnelenecek. 

BİR BABA HAMLET HAKKINDA

Bir Baba Hamlet; Afife Tiyatro Ödülleri 2018’de Haldun Dormen Özel Ödülü, Yılın En Başarılı Yönetmeni (Emrah Eren) ve Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu (Murat Akkoyunlu) ödüllerini kazandı. Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri 2018’de Yılın Erkek Oyuncusu (Murat Akkoyunlu) ve Yılın Sahne Tasarımı (Barış Dinçel) ödüllerini kazanan oyun; Akkoyunlu’ya 2018 TEB Ödülleri’nde Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü’nü, Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri 2018’de ise Şevket Çoruh ve Murat Akkoyunlu’ya Komedi/Müzikal dalında En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü getirdi.

Bir Baba Hamlet, 18. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde ise Komedi Ensemble Ödülü’nü kazandı. Sahne ve kostüm tasarımını Barış Dinçel, ışık tasarımını Yakup Çartık, hareket düzenini Işıl Zeynep’in yaptığı oyunun müzikleri Can Şengün, eskrim koreografisi Deniz Özmen, şarkı sözleri ise Faruk Üstün imzasını taşıyor.

Sayfa Yükleniyor...