Hiddink: Sürücü koltuğuna oturmak istiyoruz

A Milli Takım Teknik Direktörü Guus Hiddink, NTV ve NTV Spor'dan ortak yayınlanan % 100 Futbol programına konuk oldu.

27.03.2011 - 22:13

Kritik Avusturya maçı öncesi A Milli Takımımızın teknik direktörü Guus Hiddink, NTV ve NTV Spor'da yayınlanan % 100 Futbol Özel'de Rıdvan Dilmen ve Güntekin Onay'ın sorularını yanıtladı.


Konuşmasına gruptaki durumumuzu değerlendirerek başlayan Hollandalı teknik adam Avusturya'yı yenerek sürücü koltuğuna oturmak istediklerini söyledi.

Takımın başarıya aç olduğunu ve hata yapmamamız gerektiğini belirten Hiddink "Karışık duygular içerisindeyiz. Sonuç olarak Belçika'nın çok fazla puan yitirdiğini söyleyemeyiz. Avusturya ile iki kez karşılaşacağız. Almanya ile oynayacağız ki onlardan puan almak zor. Belçika ile de deplasmanda oynayacağız. Biz sürücü koltuğunda oturmak istiyoruz" dedi.

Hollandalı hoca, "Avusturya maçını kazanırsak sürücü koltuğunda biz oturacağız. Bu hesaplamalara ara vermemiz gerekiyor. Bu karşılaşmayı kazanırsak direksiyonun başına biz geçip sonuçları bekleyeceğiz. Şu an için alacağımız galibiyet çok önemli. "Elemeleri bırakıp yeni bir takım yaratın 2014 için" diyorlar bana ama ben onlarla aynı fikirde değilim. Takımı bir geçiş döneminde elime aldım ama takım başarılı olmalı. Şu an için takım başarıya aç. Dikkatli olmalı, hata yapmamalıyız" diye konuştu.

"İLK DAKİKALARDA ATAK OLMAYABİLİR"
Salı günü karşılaşacağımız Avusturya takımı hakkında Hiddink, "Yaratıcı değiller. Ama organize olabiliyorlar. Fiziksel olarak güçlüler" ifadelerini kullandı.

Maçın ilk dakikalarında çok atak yapamayabileceklerini fakat ikinci yarıda mutlaka baskıyı kuracaklarını iddia eden tecrübeli teknik adam "Avusturya yaratıcı bir takım değil belki ama iyi pas yapıp ileriye çıkabiliyoruz. Fiziksel olarak gçlü bir takım ve organizasyon gzel. Bize zorluk çıkartacaklardır. Biz agresif olarak hücuma dönük oynamak istiyoruz. Ama bunda kontrol de olmalı. Milli takımımızın oyun anlayışı onların endişelenmelerini sağlayacak. İlk dakikalarda belki çok atak yapamayabiliriz ama ikinci yarı çok farklı olabilir. Takımımız ne kadar kaliteli olduğunu rakibine göstermeli. Maçın başında heyecanlanmamız gerekiyor. Biz rakip sahaya kadar çok iyi geliyoruz ama kalenin önünde heyecanlanabiliyoruz" açıklamasını yaptı.

NEDEN GENÇLEŞTİRMEYE GİTTİ?
Takımdaki gençleşme hakkında önemli bilgiler veren Hiddink, "Almanya'ya karşı direnç gösterememiz ve Azerbaycan karşısında iyi oynayamamamız bunda önemli bir etken oldu" dedi.

Cenk Tosun'dan ilk etapta çok bir şey beklemediklerini ama Cenk'in gelecek yıllar için çok önemli bir yetenek olduğunun altını çizen A Milli Takım teknik direktörü "Takımı nasıl çıkaracağıma genel anlamda karar verdim. Semih son maçlarda forma giymeye başladı ve golünü attı. Bazı genç oyuncuları ulusal tecrübe için takıma almaya çalışıyorum. Cenk Tosun başarısını arttırdı. Önümüzdeki yıllarda ondan çok daha fazla yararlanacağız. Ondan şu an için çok fazla şey beklemiyorum. O önümüzdeki yıllar için çok önemli olacak. Ama risk alıp onları oyuna sokmayı düşünebilirim. Eleme grubunda bazı oyunculara şans verdik. İlerleyen süreçlerde tabii ki genç oyunculara şans verirsiniz. Almanya'ya yenilebilirsiniz bu bir gerçek. Fakat biz Almanya'ya karşı direnç sergileyemedik. Bu benim hoşuma gitmedi. Azerbaycan karşısında ise iyi oynamadık. Bunlar takımın gençleştirilmesinde önemli rol oynadı. Amaç başarıya aç bir kadro oluşturmak. Değişiklikler yaparken iyi performans sergileyemeyen futbolcuları kadronun dışında tuttuk. Deney yaptığımızı düşünmüyorum" diye konuştu.
Tarihinin en kötü sezonunu yaşayan Galatasaray'dan neden 6 futbolcu aldığı konusunda da konuşan Hiddink "Biz kafamızdaki oyuncuları seçiyoruz. Galatasaray son 17 dakikada Fenerbahçe'ye yenildi. Bu durumda ben Galatasaray'daki oyuncuları nasıl almazdım milli takıma. Ben takım olarak değil oyuncu olarak bakıyorum. Bu yüzden de Galatasaraylı 6 futbolcuyu çağırdım.

HİÇ FORMA GİYEMEYEN MERT GÜNOK NEDEN MİLLİ TAKIMA SEÇİLDİ?
Güntekin Onay'ın Fenerbahçe'de hiç şans bulamayan Mert Günok'u neden kadroya aldığı sorusuna üzerine cevap veren Hollandalı teknik adam "Mert kendi takımında hiç forma giymedi. Ama bir iki maçını izledim. İyi bir kaleci bana göre. İyi bir potansiyeli ve fiziği var. Bu tip oyuncular çok az forma şansı buluyorlar takımlarında. Mert sürekli yedek kalırsa yetenekleri de heba etmiş oluyoruz. Bu oyuncular forma giymeye başlasalar çok daha iyi bir geleceğimiz olur. Umuyorum A2 takımından da oyuncular bu takıma gelir. Onları da yakından takip ediyorum. Geçen yıl 20 yaş altındaki oyunculara baktık ve bu futbolcular Süper Lig takımlarında forma giyemiyorlar. Bunların da planlarını yapmam gerekiyor. Sinan da sakatlığı nedeniyle forma giyemiyordu. Son maçlarda iyi maçlar çıkardı. O da genç oyunculardan biri..." diye konuştu.

HAKEME İTİRAZDAN KIRMIZI KART GÖREN EMRE VE BU DURUMLAR HAKKINDA NE DEDİ?
Son milli maçta hakeme itirazdan dolayı kırmızı kart gören Emre hakkında yaptığı açıklamalarla konuşan Hiddink, bu yönde kendisine sorulan sorular üzerine "Burada takım değerlerine önem verilmediğini görüyorum ve bunu milli takımda görmek istemiyorum" dedi. Hiddink "Emre şu anda sakat ama Kore maçlarında olanları gözardı etmek istemiyorum. Ondan önceki karşılaşmada da kart görmüştü. Takım toplantısında bunu gündeme getirdim. Burada Emre'den bahsetmiyorum. Burada herkes hakeme itiraz etmeye başlıyor. Hakem hiçbir zaman kararını değiştirmez. İtiraz devam ettiğinde ise kırmızı kart görüp takımlarını 10 kişi bırakıyorlar. Takım değerlerine önem verilmediğini görüyorum ve milli takımda bunu görmek istemiyorum. Amaç takımını 11 kişi mücadele ettirmek. İtiraz edilecekse 1-2 saniye olur sonra oyuna geri dönülür. Dürüstçe konuşmak gerekirse bunu büyük bir problem olarak görüyorum. Emre ki çok kariyerli bir isim ama o bile yapıyor bunu" ifadesini kullandı.

"BURADAKİ TUTKU AVRUPA'NIN BİR NUMARASI"
Hiddink, Türkiye'deki tutkuyu Avrupa'nın bir numarası olarak gördüğünü söylerken tutkuların stratejilerin önüne geçmemesi gerektiğini belirtti. Hiddink bu konu hakkında "Tutkulu bir futbol toplumu olduğunuzu görüyorum ve bu da sürpriz olmadı. Türk futbolculardan daha çok şey bekliyorum. Dünyanın büyük liglerinde çalıştım. Buradaki tutku Avrupa'nın bir numarası diyebilirim. Ama bu tutku stratejilerimizin önüne geçmemeli. Hepimiz milli takımı seviyoruz ama takımı duygusal olarka yönetemeyiz. Ben kulüplerde çalışırken en iyi para ödenen kişi alt yapının başındaki antrenördür. Burada da bu sistem uygulanmalı" dedi.

Yurt dışındaki futbolcuların adaptasyonları hakkında da açıklamalarda bulunan Hollandalı teknik adam "Türk pasaportu olan bütün oyuncuları yakından takip ediyorum. Adaptasyon tek problem değil. Bu oyuncular Türkiye'yi de yakından tanıyorlar. Bu oyuncular takımlarında çok fazla oynama fırsatı buluyorlar ve bunlar profesyonel futbolcular. Bundesliga'da yüksek seviyede oynuyorlar ve adaptasyon kolay oluyor. Türkiye'de oynayanlarla birleştirdiğin zaman güzel bir karışım çıkabilir ortaya" diye konuştu.

"DEL BOSQUE, ARAGONES, SCHUSTER, RİJKAARD..."
Son olarak Güntekin Onay'ın "Türkiye'den Del Bosque, Bernd Schuster, Luis Aragones ve Frank Rijkaard gibi birçok isim geldi geçti ve bunlar hep gönderildi. Biz nerede hata yapıyoruz" sorusu üzerine de konuşan Hiddink "Genelde başarısız olunca bir günah keçisi aranır ve bu da genelde teknik direktör olur. Sadece Türkiye'de değil, dünyanın her yerinde bu böyledir dedi ve ekledi: Bu her zaman iki yönlü bir trafiktir. İsimler büyük isimler ama değerlendirmek zor. İyi bir kulübe gittiğinizde iyi bir destek gerekiyor. Uluslararası teknik direktörlere baktığımızda tamamen yönetim kurulu tarafından desteklenmek zorundadırlar. İşler kötü gittiği zaman birilerini suçlama kültürümüz var. Günah keçisi bulunmalıdır ve bunlar da teknik direktörler olur. Onlar tek başlarına bir şey yapamazlar. İyi bir yardımcıları ve alt yapıları olmalı.

Hiddink NTV'de

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...