Işın Çelebi: Elimizden bir şey gelmez

Galatasaray Yönetim Kurulu Üyesi Işın Çelebi, merak edilen konulara NTVSpor Radyo'da açıklık getirdi.

Ntvspor 04.12.2009 - 18:24

Işın Çelebi: Elimizden bir şey gelmez

Futbol Federasyonu'nun 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği yapmak için adaylık çalışmalarına başlamasıyla birlikte, kullanabilecek statları özel bir Alman şirketine denetletmesi neticesinde ortaya çıkan "Türk Telekom Arena, UEFA kriterlerine uygun değil" şeklindeki rapor, Galatasaray Camiası'nda büyük yankı uyandırdı.


Stadın yapımında kilit isim konumunda bulunan Galatasaray Yönetim Kurulu Üyesi devlet eski bakanı Işın Çelebi, Ntv Spor'un gündeme getirdiği konuyla ilgili soruları NTVSpor Radyo'da yanıtladı.

FENERBAHÇE STADI MÜZAKERE DAHİ EDİLMEDİ
Bülent Yüksel’in sunduğu Sportif Görüş programına katılan Işın Çelebi, stadın eksikliği olarak gösterilen ve UEFA'nın yeni uygulamaya başladığı "seyirci konforu" kriterlerinin ne olduğunu anlatırken “UEFA uzmanlarının yaptığı analizlerde, stat tüm UEFA ve FIFA kriterlerine göre tam not aldı. Futbol Federasyonu’nun tuttuğu Alman kuruluş, 2009 ekim ayında uygulamaya konan yeni UEFA kriterlerine göre Fenerbahçe Stadı ve Kayseri Kadir Has Stadı'nın yanında bizim stadımızı da incelemeye aldı. Fenerbahçe ve Kayserispor’un statları, bu kriterlere uymadığı için müzakere edilmedi. Seyrantepe projesi, UEFA’nın belirlediği normların yüzde seksenine uygun. Seyrantepe projesini çizen mimarlarla, bu Alman şirketin mimarları konuştular. Fakat ekimde yapılan düzenlemeye göre projede görüş ayrılıkları oldu. Son beş yılda, dünyanın en önemli kulüplerinin yaptığı statların görüş açısı, bizim stadımızınki gibi 6 cm’dir. Ancak şimdi 9 cm isteniyor ve dünyada böyle bir stat henüz yok. Bu projeyi 2006’da yaptık. Bütün kaba inşaat bitmek üzere. Görüş açısını 9 cm’ye çekmeye kalktığınızda, tribünlerle stat arasındaki 6 metrelik mesafeyi de 10 metre daha arttırmanız gerekir ki bu, bütün tribünleri yıkmamız, projeyi tümüyle değiştirmemiz demek. Bu mümkün değil. Almanlar bize (burada yarı final oynanır, final oynanmaz) dedi. Bu görüş açısı, Bayern Munih’in stadında 5.7 cm, Arsenal’in yaptırdığı statta 6 cm.. Yapılacak bir şey yok. Federasyon UEFA ile müzakere edip, bu 6 cm’yi kabul ettirebilir ya da Antalya’da yapılacak yeni stadın görüş mesafesi 9 cm olur, final orada oynanır. 10 bin koltuk meselesi de görüş açısının 9cm’ye çıkması durumunda koltuklar arası mesafeyi açıp, 10 bin koltuğun azaltılması gereğidir. Engellilere ayrılan bölümle ilgili konu da var ama bu giderilebilir bir mesele” ifadelerini kullandı.

STADIN ÜZERİ NE ZAMAN KAPANACAK?
Çelebi, Alman şirketin yetkilileriyle yaptıkları toplantıda tüm bu notları kendilerine aktardıklarını ve “Size katılıyoruz, bunları raporumuza ekleyeceğiz” cevabını aldıklarını söyledi.

Işın Çelebi; üstü açılır kapanır projelendirilen stadın, seneye bugünlerde Galatasaray’ın kullanımına hazır hale gelecek olmasına karşın, üstü açık teslim edilecek olmasından kaynaklanan tartışmalarla ilgili de “Çatıdaki bütün sistemler açılıp kapanmaya göre yapılacak ve üzerine 2 bin 500 tonluk iki kapak gelecek. Bu kapakların Mayıs 2011'de mi şimdi mi monte edileceğini TOKİ ile görüştükten sonra karar vereceğiz. Sahaya 600 tonluk iki vinç sokulması gerekecek, 2011 Mayıs’ta sezon bitiminde, vinçlerin gireceği bölümler yıkılır, yeniden yapılır. Bu yüksek teknolojide bu sorun olmaz” açıklamasını yaptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...