Şenol Güneş: Devler Ligi'nde oynarken ligi düşünen küçük düşünür

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Napoli maçı öncesidüzenlediği basın toplantısında, karşılaşmanın kendileri ve tüm Türkiye için ders niteliğinde bir karşılaşma olacağını söylerken,önceliğinin Şamipyonlar Ligi olduğunu vurguladı. Güneş, zorlu maçtan galibiyetle ayrılmaları durumunda herşeyin daha mükemmel olacağını belirtti.

Haberler - ntv.com.tr - Ntvspor 31.10.2016 - 16:25 | Son Güncelleme : 31.10.2016 - 17:08

Şenol Güneş: Devler Ligi'nde oynarken ligi düşünen küçük düşünür

Şenol Güneş, sözlerine genel bir değerlendirmeyle başlarken, "Grupta 3 maçımız kaldı. 2'si kendi sahamızda oynayacağız. 3 maçta oynadığımız oyun ve aldığımız sonuçlara baktığımızda ilk 2 maçta kazanmaya daha yakındık. Ancak 3. maçı kazandık. İyi bir takımla oynayacağız. Napoli, grupta en pozitif oynayan takımlardan bir tanesi. İçte dışta oynadığı futbol anlayışı bakımından da çok olumlu. Skorun durumuna göre oyuna planı değişmiyor. Futbolun doğrularını yapmaya çalışan bir takım. Buna karşın olumlu işler yaptık. Eksiklerimiz de vardı. Umarım bu maçta bunları yapmayız" dedi.

"16 KİŞİYLE SAHAYA ÇIKABİLİRİZ"

Napoli ile oynayacakları 2. maçla ilgili de konuşan Güneş, "Daha çok dikkatli olmamız gereken bir maç. Zor maç olacaktır ve bunları biliyoruz. Elimizde olmadan bazı arkadaşlarımız aramızdan ayrıldı, hem onlar hem de kulüp açısından üzücü. Aras, Caner ve Talisca oynayamayacak. Ömer listede yok. Necip'in sakatlık durumuna göre değerlendireceğiz. Zaten kalecileri saymazsak bir aksilik çıkmazsa 16 oyuncuyla sahaya çıkacağız. Gökhan, Atiba ve Oğuzhan idmana katıldılar. Fizik güçleri yerinde mi beraber göreceğiz. Şartlar ne olursa olsun tüm değerleri sahaya yansıtan bir takım olacağız. Skorun ne olacağını bilmiyoruz ama maç bittiğinde güzel futbol oynayan seyircilerin zevk aldığı ama mutlaka üç puan alan bir takım olmak istiyoruz." diye görüş bildirdi.

"İNŞALLAH AYNI HATALARI YİNE YAPARLAR"

Napoli ile oynadıkları ilk maçta sahada kontrollü bir görüntü yansıttıklarının hatırlatılması ve bu maçta da aynı anlayışla oynayıp oynamayacakları ile Oğuzhan ile Gökhan'ın planlarında olmadığı takdirde sistemde değişiklik olup olmayacağı sorularını da yanıtlayan Şenol Güneş, "Değişiklik futbolda her zaman var. Bunun kesin garantisini veremeyiz. Beklenmedik sakatlık olabilir. Elimizdeki tüm oyuncuları kullanmak istiyoruz. Medya farklı düşünüyor ama sahaya çıkabilecek en iyi 11'i çıkarmaya çalışıyoruz. Oyun anlayışı olarak da Benfica maçında da Napoli maçında da kontrollü oynamaya çalıştık. Sadece bu maçta değil her maçta bunu yapmamız lazım. Aksi takdirde takımlar cezayı kesebiliyor. Napoli, bunu çok iyi yapıyor. Kiev'in deplasmanda daha iyi olması nedeniyle 2. yarı bize karşı daha iyi göründüler. Napoli'nin zaaarından bir tanesi geride beklenmedik hatalar yapmasıydı. Bunu biz kullandık. İnşallah yine yaparlar ve değerlendiririz. İlk maçtaki kontrolümüzün bir kısmı mutlaka bu maçta da olacaktır" ifadelerini kullandı.

"... SONRA ALGI OPERASYONU YAPILIYOR"

Oğuzhan ve Gökhan İnler'in sakatlıkları konusunda da açıklamalar yapan Şenol Güneş, "Galatasaray maçında Gökhan İnler'in sakatlanmasını çok gündeme getirmek istemiyorum. Gündemimiz o olmayacak zaten. Bunları daha sonra konuşuruz. Türkiye liglerinde nasıl oynandığını, sıkıntıları paylaşmadam. Ondan sonra algı operasyonu yapılıyor. Akhisar maçında Gökhan İnler'de kırık vardı. Ağrılı bir şekilde oynayabileceğini düşünerek oynattık; keza Oğuzhan düzelmesine rağmen oyuna sürdük. Hem verim olmadı hem de geriye gitti. Galatasaray maçındaki hatalarımızdan bir tane sayılabilir. Düzelmesine rağmen kısmen ağrıları var. Verimini düşürecek ağrısını artıracak risklerden kaçınmak istiyorum. Oyuncularıma süylüyorum yüzde yüzünüzü verebilirseniz oynayın diyorum. Riski varsa oynamalarını istemiyorum. Hem Gökhan İnler hem de Oğuzhan da sakatlık riski görünmüyor. 90 dakika taşırlar mı soru işaretleri var. Atiba'nın fizik olarak bir sorunu yok. Gökhan İnler ve Oğuzhan yüzde 100 antrenman temposunda çalışmadı. Özel çalışmalarda fizik gücü olarak sıkıntıları gözükmüyor. Oğuzhan'ın 1.5 ay sakat olması bizi olumsuz etkiledi. Bir talihsizliğimiz de 6 orta saha oyuncudan son maçta bir tanesi sahada kaldı. Geçen sene 3 orta saha oyuncusuyla sezonu kapattık. Bazen kaleci de oluyor, o daha da kötü oluyor. Oğuzhan, Gökhan idmana katıldılar, olumlu görünüyorlar. Dar alanda yetenekliler ama müsabaka içinde ne yapacaklarını bilemiyorum. Gökhan'ı oradaki maçta da koyduk ama tam hazır değildi. Gökhan oradaki maçta düşündüğümüz seviyenin altındaydı, bugün daha iyi durumda." açıklamalarını yaptı. 

"SEYİRCİ KENDİLERİNİ TEMSİLDE KÖTÜ BİR İNTİBA VERMESİNLER"

Galibiyet halinde nasıl bir sonuç ortaya çıkar ve taraftarlara mesajının sorulması üzerine de Şenol Güneş, "Önce 2. soruyu yanıtlayayım. Taraftar için bir şey söylemem gerekmez. Onlar, kendilerini temsilde kötü bir intiba vermesinler. Destekte bir sorun yok. Yine devam etsinler. Saha içerisinde oynadığımız oyun seyirciyi coşturduğunda, oyuncunun performansı da sahaya yansıdığında oyun daha güzelleşiyor" demekle yetindi.

"3 PUAN ALIRSAK HER ŞEY MÜKEMMEL OLUR"

"Maça kaybetme ve kazanmamız halinde ne olur diye bakmıyoruz." ifadelerini kullanan Şenol Güneş, "Kazansak da kaybetsek de her şey bitmeyecek. Öyle bir gruptayız ki kazansak da kaybetsek de her şey bitmeyecek. Kazanmamız halinde çok büyük avantajımız olacak. Beraberlikte yine bizden önde olacaklar. Kiev maçındda kaybettiğimiz 2 puan bizim için çok büyük kayıp. Olsa çok daha avantajlı olacaktık. Maçta en iyi futbolumuzu oynamaya çalışalım. Arkasından 3 puan alırsak her şey mükemmel olur. Kazamasak da bir puan alırsak avantajımızı sürdürürüz" açıklamalarını yaptı.

"DERS NİTELİĞİNDE BİR MAÇ OLACAK"

"Napoli üzerinde en çok yoğunlaştığınız nokta? sorusuna ise Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, "İşin artı ve eksileri var. Defanstaki oyuncuları topu oyuna iyi sokuyorlar; ancak risk alıyorlar. Bekleri ileri çok iyi çıkıyorlar. Öne sızmalarda çok iyiler. Aynı şekilde orta sahada hücumu ve defansı iyi yapıyorlar. Biz stoperlerine baskıyı iyi kullandık. Burada da iyi yaparsak başarılı olabilirz. Tüm planları sahada göreceğiz. Bizim de onların da iyi oyuncuları var. Önemli olan maçın taktik anlayışı kadar direncin de bozulmadan devam etmesi. Daha çok pozisyon üreten ve daha az pozisyon veren takım olmak istiyoruz. Insigne, oynarsa Mertens ve Gabbiadini'yi santraforda oynamasını bekliyorum. Orta sahada Hamsik, iki beki hücuma iyi katılıyor. Koulibaly defanstan topu oyuna iyi sokan bir oyuncu. Topu kaybettiğinde çok hızlı bir şekilde baskı yapıp tekrar hücuma giden bir takım. Üstüste hücum yapabilen bir takım. Liglerimizde alışık olmadığımız bir şey. Barcelona bunu çok iyi yapıyor. Biz yapmaya çalıştığımız şey de teknik olarak bu. Bu sene o konuda oyun formatında baskıda biraz geç kalıyoruz. Yaptığımızda etkili oluyoruz. Modern futbolda bunu yapmazsan olmaz. Bunu yapmak durumundayız. O yüzden oynayacağımız maç bizim için de Türk futbolseverler için ders niteliğinde bir maç olacak. İnşallah güzel bir maç olur" şeklinde yanıtladı.

“ÖNCELİĞİM ŞAMPİYONLAR LİGİ”

"3. yıldızı mı tercih edersiniz, Şampiyonlar Ligi'nde yarı final mi oynamayı tercih ederdiniz?" sorusuna da kendine özgü ifadelerde yanıt veren Şenol Güneş, "Ben güneş'i seviyorum. Güneş'ten hepsi oluştuğu için. Yıldızlar da önemlidir, hepsi batar çıkar. Hava karardığı zaman hiçbirini görmezsiniz. Yıldızları görürsünüz. Hava aydınlık olunca güneşi görürsünüz. Hepsi de lazımdır. Yıldızlara hiç bakmayın, ligle ilgili hiçbir şey konuşmak istemiyorum. Şampiyonlar Ligi için oynayan bir takım, Şampiyonlar Ligi'nde oynarken ligi düşünüyorsa o zaman küçük düşünüyordur. Bunu doğru bulmuyorum. Şampiyonluğu zaten istiyorum. Şampiyon oldum, Şampiyonlar Ligi'ndeyim. Ligde de Şampiyonlar Ligi'nde de güzel futbol, kendini geliştiren, yarışabilecek seviyeye gelmek için tecrübe kazanan da bir takım olmak zorundasınız. Oynadığınız her maç, sizi tecrübe kazanacak hale getirmeli. İyi futbolunuzla onlara örnek olmalısınız. Biz de Napoli'den, onlar da bizden bir şeyler öğrenmeli. Bu arenaya girecek tüm takımlar için söylüyorum. En üst seviyede yarışırken, "Boşver, dönelim geriye" demeyi ben doğru bulmuyorum. Bir sene çalıştık buraya gelmek için. Asla öyle düşünmem. Lige zaten ağırlık veriyoruz zaten. Şampiyonlar Ligi mi, bu hafta maçımız var Türkiye Ligi mi. Şampiyonlar Ligi tabii ki; lütfen. Bunun aksini söylesem bile ne yapıyorsun demesi lazım. Bunu sadece Beşiktaşlılar değil, Galatasaraylılar, Trabzonlular, Anadolu'da tüm takımlar. Çünkü bu Türkiye'nin kaderiyle ilgili. Önce milli takım, Şampiyonlar Ligi sonra Türkiye Ligi, sıralamaya öyle bakıyorum." ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...