4.5G telefon faturalarını nasıl etkileyecek? (Yüksek faturalar nasıl önlenebilir?)

1 Nisan'da hayata geçen 4.5G uygulaması internet hızını 10 kat artıracak. Bu durum tüketicilerin faturalarını olumsuz etkileyebilir. Peki 4.5G'ye geçtikten sonra yüksek fatura nasıl önlenecek?

4.5G telefon faturalarını nasıl etkileyecek? (Yüksek faturalar nasıl önlenebilir?)

İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren, 4.5G’ye geçişle kişilerin internet kullanım miktarlarının da artacağını belirterek, yüksek internet faturalarıyla karşılaşmak istemeyen tüketicilerin ne kadar veri kullandıklarını "Veri Kullanım Hesaplayıcı" hizmetiyle hesaplayabileceğini söyledi.

İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren mobil haberleşme hızını 3G’ye göre 10 kat artıracak 4.5G teknolojisiyle internet kullanımının da artacağı uyarısında bulundu.

4.5G'YE GEÇTİKTEN SONRA YÜKSEK FATURALAR NASIL ÖNLENEBİLİR?

Tüketicilerin internet kotalarını aşmaları durumunda yüksek faturalarla karşı karşıya kalabileceklerini anlatan Özeren, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hayata geçirilen ve internet sitesinde yer alan "Veri Kullanım Hesaplayıcı" sayesinde yüksek internet faturalarının önleneceğini ifade etti.

4.5G UYUMLU CİHAZ LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN

Özeren, Veri Kullanım Hesaplayıcı sayesinde tüketicilerin; aylık ya da günlük görüntüledikleri sayfa sayısını, gönderdikleri e-posta adedini, izledikleri toplam video ve dinledikleri müzik süresini, yüklediği sosyal medya içeriklerini, Oyun oynadıkları zamanı ve diğer kullanımlarını girerek, ne kadar veri kullandıklarını hesaplayabildiğini kaydetti.

GERÇEĞE YAKIN RAKAMLAR SUNUYOR

Kendi alışkanlıklarına ilişkin veri kullanım miktarını belirleyen tüketicilerin, buna göre kota seçebileceğini ya da kotalarını aşıp aşmadıklarını tahmin edebileceğini anlatan Özeren, "BTK, Veri Kullanım Hesaplayıcı'yı bilgi vermek amacıyla hazırladı. Sistemdeki hesaplama kesinlik içermeyip, yaklaşık bir değer ifade edecek. Bu nedenle sistemin fatura doğrulama amacıyla kullanılması mümkün olmayacak." diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...