Beyin dalgalarıyla Pink Floyd'un şarkısını kaydettiler

Bilim insanları beyin yüzeyine yerleştirdikleri elektrotlarla çığır açan bir çalışmaya imza attı. Çalışmada epilepsi ameliyatı sırasında Pink Floyd'un "Another Brick In The Wall" şarkısını dinleyen hastaların 10 yıl önce kaydedilmiş beyin dalgalarından faydalanarak grubun şarkısı yeniden oluşturuldu. Çalışma, konuşmakta güçlük çeken hastalar için umut olabilir.

Beyin dalgalarıyla Pink Floyd'un şarkısını kaydettiler

Bilim insanları, epilepsi ameliyatı sırasında efsane rock grubu Pink Floyd'un "Another Brick In The Wall" şarkısını dinleyen hastaların 10 yıl önce kaydedilmiş dalgalarından faydalanarak grubun şarkısını yeniden oluşturdu.

The Independent gazetesinin haberine göre, Kaliforniya Üniversitesindeki araştırmacılar, yapay zeka teknikleri kullanarak 29 epilepsi hastasının 10 yıl önce kaydedilmiş 2 bin 668 beyin dalgasından ile ilişkili 347'sini inceledi.

Araştırmacılar, beyin dalgalarından faydalanarak 1979'un popüler şarkılarından "Another Brick In The Wall" şarkısını yeniden oluşturdu.

Ekip, ilk defa beyin dalgaları kayıtları kullanılarak bir şarkının yeniden oluşturulduğunu ifade etti.

Araştırmacılar, beyin dalgaları ile yeniden oluşturulan şarkı incelendiğinde "All in all it's just another brick in the Wall" bölümünün anlaşılır olduğunu ve ritimlerin bozulmadığını tespit etti.

Söz konusu sonuçtan yola çıkan araştırmacılar, beyin dalgalarından yararlanarak kelimeler ile ifade edilemeyen ritim, vurgu, aksan ve tonlama gibi müzikal unsurların yakalanabileceğini düşünüyor.

Ünlü fizikçi Profesör Stephen Hawking gibi halihazırda konuşma güçlüğü çeken kişilere yardımcı olan cihazlarda telaffuzunun robot sesine benzediğini ifade eden araştırmacılar, yeni çalışma sayesinde cihazlara ritim ve melodi de eklenebileceğini kaydetti.

"KONUŞMAKTA GÜÇLÜK ÇEKEN HASTALAR İÇİN UMUT OLABİLİR"

Araştırmacılardan Prof. Robert Knight, ALS hastaları veya farklı nörolojik bozukları yüzünden konuşmakta güçlük çeken kişilere, beyin implantları ile müzikalite eklenebileceğini, bu sayede konuşma zorluğu yaşayanların ifadelerindeki ritim ve tonlamanın algılanmasının mümkün olabileceğini vurguladı.

Araştırmanın sonuçları, PLOS Biology dergisinde yayımlandı.

Sayfa Yükleniyor...