Google ve Facebook sahte haberlere savaş açtı

ABD Başkanlık seçimini Trump'ın kazanmasının ardından manipülasyonlara izin verdiği gerekçesiyle tepkilerle karşı karşıya gelen Facebook ve Google sahte haber sitelerine karşı harekete geçti.

Google ve Facebook sahte haberlere savaş açtı

8 Kasım'da Hillary Clinton ile Donald Trump arasında geçen başkanlık yarışı, sadece meydanlarda değil sosyal medyada da büyük yankı uyandırmıştı. 

Trump'ın seçimi kazanmasının ardından Facebook, Clinton aleyhine yayınlanan sahte haberler ve bu haberlerin "Trendler" uygulamasında yer alması nedeniyle Trump'ı desteklemekle suçlanmıştı.

Gelen tepkiler üzerine harekete geçen sosyal medya devi, sahte haber sitelerini Facebook'un reklam özelliğini kullanmaktan men etti. 

Şirket yetkililerinin açıklamasına göre bu hamle, sahte haber sitelerini "yanıltıcı, illegal ve aldatıcı" kategorisine aldı. Facebook adına konuşan bir yetkili, sahte haberlere bakış açılarını netleştirmek adına şirket politikasını güncellediklerini, bu tarz haber kaynaklarıyla mücadelenin süreceğini belirtti.

Facebook'un sahte sitelerin reklam vermesini engellemesi yeterli bir hamle olarak görülmezken, kullanıcılar sahte haber yayan kaynakların sitede hiç yer almamasını istiyor. 

GOOGLE DA ADIM ATTI

Facebook'un dışında Google da sahte haber sitelerine karşı harekete geçti. 

Google, Reuters'a yaptığı açıklamada sahte haber sitelerinin artık arama devinin reklam uygulaması AdSense'i kullanamayacağını belirtmişti.  Google sahte haber sitelerinden önce suç, şiddet, pornografi ve nefret söylemi içeren sitelerin de AdSense uygulamasını kullanmasına izin vermiyordu.

Arama devi, yeni politikasıyla birlikte sadece sahte haber kaynaklarını değil, yayıncının kimliğinin yer almadığı, saptırılmış bilgiler içeren sitelerin de AdSense'i kullanmasına engel olacak.

FACEBOOK'A "TRUMP" TEPKİSİ

Donald Trump'ın anketlerin aksine sürpriz bir şekilde ABD başkanı seçilmesinin ardından Facebook'un Trump'ı seçimde ön plana çıkardığı iddiaları ortaya atılmıştı.

Başkanlık seçimi öncesi siteye giriş yapan ABD'lilerin son 48 saatte karşılaştığı başlıklara tepkiye neden olmuştu.  9 Kasım öncesi siteye giriş yapan bir kullanıcı şu başlıklarla karşılaşmıştı:

-"Clinton'dan Trump seçilirse iç savaş çağrısı"

-"Papa dünyayı şok etti, Trump'ı Başkanlık için destekledi"

-"Barack Obama Kenya'da doğduğunu kabul etti"

-"Hillary Clinton'ın yolsuzluk belgelerini soruşturan FBI ajanı öldü"

Bu örnekler de Facebook'un benzer sahte haber kaynaklarına engel olmayarak Trump'ı desteklediği iddialarını artırmıştı. 

ZUCKERBERG'DEN İDDİALARA YANIT

Daha sonra konu ile ilgili bir açıklama yapan Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, Söz konusu iddiayı "çılgınca" olarak nitelendirmiş ve  "Eğer Trump'ın seçilmesinden dolayı sosyal medyayı suçluyorsanız yanılıyorsunuz" ifadesini kullanmıştı.

Platformdaki sahte haberlerin varlığını kabul eden Zuckerberg, bu tarz haberlerin genele oranla oldukça az olduğunun da altını çizdi.

  • Etiketler :
  • Haberler -
  • Donald Trump
  • Teknoloji
  • Facebook
  • ABD
  • Twitter
  • google

Sayfa Yükleniyor...