Google’da yapılan “ishal” ve “karın ağrısı” aramalarındaki artış pandeminin yeni üsleri için uyarı niteliğinde

Bilim insanları Google'da yapılan ishal ve karın ağrısı semptomlarına yönelik aramaların yeni corona virüs merkezleri için erken bir uyarı niteliğinde olduğunu açıkladı. Araştırmacılar, semptomlar için yapılan çevrimiçi aramalardaki artıştan yaklaşık üç ile dört hafta sonra corona virüs vakalarında bir artış olduğunu keşfetti. Çalışmada incelenen 15 bölgeden biri olan New York'ta, şehirdeki Covid-19 vakalarının artmasından üç hafta önce "ishal" aramaları neredeyse iki katına çıktığı görüldü.

Google’da yapılan “ishal” ve “karın ağrısı” aramalarındaki artış pandeminin yeni üsleri için uyarı niteliğinde

ABD’de Massachusetts Generel Hospital tarafından yapılan 15 eyaleti kapsayan araştırmada, 20 Ocak ile 20 Nisan arasındaki aramaları incelendi.  

Araştırmacılar, “ishal”, "iştah kaybı”, “karın ağrısı” ve “koku kaybı” semptomlarına ilişkin aramalardaki artış ile yeni tip corona virüs vakaları arasındaki artış arasında pozitif bir korelasyon buldu. Bilim insanları söz konusu terimlerdeki artışın yükseldiği yerlerin yaklaşık 1 ay sonra corona virüs vakalarının yeni üssü hale geldiğini belirtti.

Google’da yapılan “ishal” ve “karın ağrısı” aramalarındaki artış pandeminin yeni üsleri için uyarı niteliğinde - 1

ARAMALARDAKİ ARTIŞTAN SONRA VAKA SAYISI 2'YE KATLANDI

Clinical Gastroenterology and Hepatology adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışmada, Google aramaları ile vaka sayısı artışı arasındaki bağlantılının en güçlü olduğu eyaletler New York, New Jersey, California, Massachusetts ve  Illinois olarak açıklandı. Araştırmacılar, özellikle New York’ta “ishal” aramalarının artmasından yaklaşık üç hafta sonra şehirdeki Covid-19 vakalarının iki katına çıktığını belirtti.

Çalışmanın yazarı DoktorKyle Staller, “Gastrolojik semptomlar corona virüs enfeksiyonun güçlü bir belirtisi olarak görünüyor. Google Trends, Covid-19 ve diğer salgınların coğrafi olarak dağılımını izlemek için yararlı bir araç olabilir” açıklamasını yaptı.

Bununla birlikte, ABD’de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) 4 ay önce ishali Covid-19 belirtileri arasına eklemişti.

Öte yanda, dünya genel,n corona virüs vakalarının sayısı 29 milyon 500 bine ölü sayısı ise 934 bine yaklaştı. 

ÖLMEDEN ÖNCE BU GÖRÜNTÜLERİ ÇEKTİ

Sayfa Yükleniyor...