NASA uyardı: "Çin, Ay topraklarında hak iddia edebilir"

NASA Başkanı Bill Nelson, Çin'in askeri hedeflerini maskelemek için sivil programları kullanarak uzaydaki varlığını güçlendirdiği konusunda uyardı. Uzay yarışında ABD'nin en büyük rakibi olarak görülen Çin'in, Ay'a daha önce inmesi durumunda Ay topraklarında "hak iddia edebileceğini" vurguladı.

NASA uyardı: "Çin, Ay topraklarında hak iddia edebilir"

NASA yöneticisi Bill Nelson, 'in uzaydaki askeri varlığı hakkında yaptığı bir konuşmada, " özellikle son 10 yılda olağanüstü ilerlemeler kaydetti, ancak bunları çok ama çok gizli tutuyor" dedi.

Nelson sözlerine, “Çin'in sivil görevlerinin çoğunun askeri programlar olduğuna inanıyoruz. Ve aslında bir yarışta olduğumuzu düşünüyorum" diye devam etti.

Pekin'in "aklını başına toplayacağını ve sivil alanın barışçıl kullanımlara yönelik olduğunu anlayacağını" umduğunu vurguladı.

" ÇİN'DEN ÖNCE AY'A İNMELİ"

NASA Başkanı her iki ülke de Ay misyonları peşinde olduğundan ABD'nin 'den önce Ay'a tekrar inmesi gerektiği belirtti.

İlk olarak Pekin'in Ay'a astronot göndermesi durumunda ABD'nin büyük bir tehdit ile karşı karşıya olacağını söyleyen Nelson, Pekin'in, "İlk biz geldik. Burası bizim bölgemiz, sen dışarıda kal" diyebileceğinden endişe ettiğini vurguladı.

"ÇİN AY'DA HAK İDDİA EDEBİLİR"

Nelson daha önce de 'nin 'le “ yarışında” olduğunu söylemiş ve 'in sonunda Ay'ın kaynak açısından zengin bölgesine “sahip” olduğunu iddia edebileceği konusunda uyarmıştı.

2022'de Çin'in uzay programı, Dünya yörüngesinde bir uzay istasyonu kurdu. Ay yörüngesinde dönme ve örnek toplama görevleri gerçekleştirildi.

VE ÇİN'İN YARIŞI

ABD ise, "Artemis III" misyonuyla 2026 yılında astronotları Ay'a geri göndermeyi planlıyor. , 2030 yılına kadar Ay'a insan göndermeyi umduğunu söylüyor.

Nelson, ABD'nin uzay araştırmalarında "küresel üstünlüğünü" kaybetmeyeceğinden emin olduğunu söylerken 'in yine de gerçek bir tehdit olduğunu vurguladı.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...