Orhan Pamuk'tan sonra Nobel alan ikinci Türk Aziz Sancar oldu

Kimya dalında Nobel alan Prof. Dr. Aziz Sancar, Edebiyat dalında bu ödülü alan Orhan Pamuk'tan sonra ikinci Türk oldu.

ntv.com.tr 07.10.2015 - 17:20

orhan-pamuk-07-10-15.jpg

Prof. Dr. Aziz Sancar, kimya dalında Nobel ödülünü aldı.

Sancar, böylece yazar Orhan Pamuk'tan sonra Nobel alan ikinci Türk oldu.

Orhan Pamuk, 12 Ekim 2006 tarihinde Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanarak Nobel ödülü kazanan ilk Türk olarak tarihe geçmişti.

"ÖLENE KADAR ADAYIM"

28 Şubat 2015 tarihinde hayatını kaybeden Yaşar Kemal ise Nobel Edebiyat Ödülü'ne aday gösterilen ilk Türk yazar olmuştu.

Daha sonraları Nobel için adı geçen ancak ödülü alamayan Yaşar Kemal, bir gazeteye verdiği demecinde "Nobel'e 1973'ten beri adayım, ölene kadar da aday olacağım" açıklamasıyla dikkat çekmişti.

Yaşar Kemal
Yaşar Kemal

İLK KADIN ADAY LEYLA ERBİL

Nobel Edebiyat Ödülü'ne aday gösterilen ilk Türk kadın yazar ise 2 yıl önce yaşamını yitiren Leyla Erbil olmuştu.

Erbil aday gösterilirken, "Türk dili ve edebiyata egemenliği, aynı zamanda insana, hayata ve dünyaya karşı sorumlu aydın tavrı" vurgulanmıştı.

Leyla Erbil
Leyla Erbil

ABD’deki doktora çalışmaları sırasında bulduğu “sıvı metal” teknolojisi ile cep telefonunda devrim yapan Dr. Atakan Peker, kalp hastalıkları ve diyabete kalıcı çözüm peşinde koşan Harvard Üniversitesi’nden Prof. Gökhan Hotamışlıgil, ölümcül Alexander hastalığına gen tedavisi geliştiren Doç. Bahri Karaçay, ABD’deki laboratuvarında ekibiyle yaptığı araştırmalarla mobil teknolojilerin geleceğine yön veren Prof. İlhan Akyıldız ise Nobel adayı Türk bilim adamları listesine adlarını yazdırmıştı.

Sayfa Yükleniyor...