Yapay zeka havalimanlarında yüz tanıma sistemiyle pasaport kontrolü yapacak

İngiltere, yapay zeka destekli yüz tanıma sistemleriyle birlikte havalimanlarında yeni bir döneme geçiyor. E-Gate olarak adlandırılan bu sistem yolcuların seyahat işlemlerinin daha hızlı gerçekleşmesini sağlarken, yapay zekanın uçuş yapacak yolcuların göçmenlik yasalarına uygun olup olmadıklarını da kayıtları tarayarak anlayabileceği kaydedildi.

Yapay zeka havalimanlarında yüz tanıma sistemiyle pasaport kontrolü yapacak

Yapay zeka son 1 yıldır hayatımıza tamamen entegre olmasının ardından kendisini her alanda geliştirmeye devam ediyor.

Son olarak yapay zekalı yüz tanıma sisteminin havalimanlarında kullanılmaya başlanmasıyla birlikte pasaport kontrolüne gerek kalmayacağı kaydedildi. 

İngiltere İçişleri Bakanlığı'nın planlarına göre yüz tanıma sistemiyle birlikte, temassız seyahat ve 50 millet için kullanan Dubai'ye benzer bir "akıllı sınır" yaratılması hedefleniyor.

"DAHA ÖNCE İNGİLTERE'YE GELİP GELMEDİKLERİNİ BİLECEĞİZ"

Sınır Gücü Genel Müdürü Phil Douglas, "Yeni program şu anda yaptığımızdan çok daha temassız yüz tanıma kullanacak.

İnsanlar hakkında önceden çok daha fazla bilgi sahibi olacağız. Daha önce Birleşik Krallık'ta bulunup bulunmadıklarını bileceğiz" dedi.

GÖÇMENLİK YASALARINA UYGUN OLUP OLMADIKLARI ANLAŞILACAK

Douglas, "Göçmenlik yasalarına uyumlarının ne olduğunu bileceğiz. Ve güvenlik sistemlerimizde onlarla ilgili herhangi bir kayıt olup olmadığını bileceğiz. Bu yüzden uçağa binemeyecek bazı insanlar olacak." diye konuştu.

Yeni teknolojinin denemelerinin bu yıl içinde yapılacağı bildirildi.

HENÜZ TEST AŞAMASINDA

Buna ek olarak, gelecekte pasaportların kullanımdan kaldırılmasını sağlayabilecek sınır ötesi dijital kimlikler de test ediliyor.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...