Almanya'da Osmanlı sergisi açılacak

Almanya'nın Dresden kentindeki rezidans sarayında kasım ayında "Türckische Cammer" adı altında bir Osmanlı sergisi açılacak.

Anadolu Ajansı 17.03.2009 - 14:56

Sarayın ikinci katında toplam 750 metrekarelik bir alanda açılacak sergide, aralarında 16. ve 19. yüzyıllar arasında Osmanlıların kullandığı yaklaşık 600 kıyafet ve malzemenin bulunduğu toplam 1000 Doğu sanatı eseri yer alacak.

Serginin en önemli parçasını oluşturan yaklaşık 20 metre uzunluğunda ve 6 metre yüksekliğindeki bir Osmanlı çadırının, yaklaşık 3,6 milyon avro ödenerek yenilendiği bildirildi.

Dresden Devlet Sanat Koleksiyonları Dairesi tarafından hazırlanan broşürün Türkçe tanıtım bölümünde, "Kasım 2009'da kapılarını açacak olan 'Türckische Cammer', bir zamanlar Şark sanatının Batıdaki büyüleyici yansımalarını ziyaretçilerine benzersiz bir müze macerası olarak sunmayı amaçlamaktadır" denildi.

Serginin en önemli parçalarının Osmanlı çadırının yanı sıra Osmanlı döneminin ahşap oyma sanatı ustaları tarafından hazırlanan orijinal büyüklükteki Arap figürlerinin üzerinde sergilenen süvari malzemeleri olduğu ifade edilen broşürde, "Silahlar, zırhlı gömlekler, miğferler, bayraklar ve çeşitli giysilerden oluşan Osmanlı sanatının bu paha biçilmez kumaş koleksiyonu, zamanın Saksonya elektörlerinin Osmanlı sanatının büyüsüne nasıl kapıldıklarının daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır kuşkusuz" ifadesi kullanıldı.

Dresden'deki sergide yer alan eserlerin büyük kısmının İkinci Dünya Savaşından sonra Rusya'ya götürüldüğü, ancak daha sonra 1958 yılında diğer bazı eserlerle birlikte iade edildiği kaydedildi.

Koleksiyonun proje sorumlusu Gücen Günaltay, sergilenecek eserlerin tümünün 450 yıl önce İstanbul ve Edirne'den satın alınarak getirildiğine işaret ederek, "Bu eserler arasında çalıntı ve izinsiz getirilen hiçbir eser bulunmamaktadır" dedi.

Serginin açılmasına destek veren Türkiye'nin Berlin Başkonsolosu Mustafa Pulat da, Osmanlı eserlerinin 450 yıl sonra yeniden sergilenecek olmasından mutluluk duyduğunu belirterek, "Kültürümüzün bir parçasının Dresden rezidans sarayında sergilenecek olması çok önemli. Bu nedenle sergiye biz de başkonsolosluk olarak destek veriyoruz" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...