'Altın Boynuz' gönüllü dönüşüyor

İstanbul'un kentsel dönüşümü için kollar sıvandı. Örnek uygulamalardan biri İstanbul'un 'Altın Boynuz'u Haliç'te başlıyor. 100 ailenin yeni mahallelerine kavuşacağı Sütlüce'deki projenin başlaması için tüm hazırlıklar tamamlandı.

01.12.2011 - 10:23

'Altın Boynuz' gönüllü dönüşüyor

Van depremiyle harekete geçen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, deprem riski taşıyan kenti yeniden dönüştürmek için yapılanları geçtiğimiz günlerde bütün ilçe belediye başkanlarıyla birlikte masaya yatırmış, hazırlanan kentsel dönüşüm planı ve yapılacaklar kamuoyuyla da paylaşılmıştı. Buna göre, İstanbul'un ilçelerinde gönüllülük esasına göre model deprem dönüşümleri yapacak olan Topbaş, önümüzdeki günlerde Haliç'in ilk dönüşümünü hayata geçirecek.

Akşam'ın haberine göre; Haliç Kongre Merkezi'nin karşısına düşen ve Örnektepe Mahallesi'ne doğru çıkan alanın dönüşümünden burada yaşayan 100 aile yararlanacak. Vatandaşların gönüllü olarak kendi istedikleri dönüşüm projesi önümüzdeki günlerde start alacak.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, projenin detayları hakkında bilgi verdi:

"O bölgede, Hilton Oteli'nin inşaatı var. İnşaat nedeniyle bazı evlerde çatlaklar oluşunca firma tarafından kiraları karşılanarak, evler yenilendi. Ondan sonra diğer mahalleliler de gönüllü olarak bize geldi ve dönüşüm istedi. Proje giderek büyüdü ve bir dönüşüm projesi ortaya çıktı. 100 aile bu dönüşümden yararlanacak. Ailelerin yüzde 90'ıyla anlaşmaya varıldı. Bölgedeki boş araziler de dönüşüme katılarak, daha çok ailenin de yararlanması sağlanacak. Dönüşümün tam noktası, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın arkasındaki alan. Bu dönüşüm kat karşılığında bir deprem dönüşümü olacak. Yerinde dönüşüm yaparak, mahalleli yine kendi bölgesinde oturacak. Projemizi hazırladık ve Kadir Topbaş'a bilgi verdik."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...