Ankara'da Lula Silva rüzgarı esti

Brezilya lideri, kameralara renkli görüntüler, mikrofonlara da esprili cümleler bıraktı. Sık sık Cumhurbaşkanı Gül'e sarılan Silva, Brezilyalı futbolcuları televizyondan izleyip tezahürat yaptığını söyledi.

22.05.2009 - 15:00

Ankara'da Lula Silva rüzgarı esti

Türkiye'deki temaslarının son gününü Ankara'da geçiren Brezilya Devlet Başkanı Lula Da Silva, sempatik tavırlarıyla dikkat çekti.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Çankaya Köşkü'ne gelişi sırasında kucaklanarak karşılanan Lula Da Silva, iki ülke ulusal marşları dinlenirken yerinde duramadı. Marşların bitiminde devlet protokolüyle tanıştırılan Lula'yı Cumhurbaşkanı Gül merdivenlere gelirken elinden tutarak yukarı çıkardı.

Eşlerin de katılımıyla verilen ortak fotoğrafın ardından kameralara el sallayan Brezilya Devlet Başkanı, seri adımlarla köşke girdi.

Görüşmede Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile Brezilya petrol şirketi Petrobras arasında Karadeniz'de petrol arama anlaşması imzalandı. İki şirket birlikte yaklaşık 800 milyon dolarlık yatırım yapacak. İşbirliği sayesinde önümüzdeki yıl Karadeniz'deki petrol kaynaklarının çıkarılması hedefleniyor.

Brezilya Devlet Başkanı, görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Gül'le birlikte kameraların karşısına geçti. İlk sürpriz Gül'den geldi.

Cumhurbaşkanı Gül, Lula Da Silva için "Sayın Cumhurbaşkanı sadece önemli bir ülkenin Cumhurbaşkanı değil, aynı zamanda dünyanın en popüler ve en saygın devlet başkanlarından biridir" dedi ve 1858 yılında Osmanlı İmparatorluğu ile Brezilya arasında imzalanan "Seyr-ü Sefer Antlaşması"nın örneğini Lula Da Silva'ya verdi.

Yapılan jestten çok memnun kalan Lula Da Silva, sevincini sarılarak gösterirken, yaptığı konuşmada aralarında uzun mesafe olan iki ülkenin yeni ortaklıklar kurmasının mümkün olduğunu belirtti. Brezilya Devlet Başkanı, "Üçüncü dünya ülkelerinde, mesela bir Afrika ülkesinde birlikte Etanol üretebiliriz. Dün olduğumuzdan daha yakın bir dostluk içindeyiz" diye konuştu.

Sıra sorulara geldiğinde ise Lula Da Silva, ülkesinden Türkiye'ye gelen futbolcular için gülümseten sözler söyledi:

"Dün akşam İstanbul'da tesadüfen Roberto Carlos'la karşılaştım. Sizin futbol kulüplerinizin kaynakları son derece iyi ve çoğu fakir ailelerden gelen bu yetenekleri takımlarınıza aldığınız için mutluyuz. Ben onları televizyondan izleyip tezahürat yapıyorum. Ama genç yaşta buralara gelen iyi futbolcular Brezilya'ya döndüklerinde emeklilikleri gelmiş oluyor. Bu arada benim tuttuğum takım Corinthians'ta oynayan Ronaldo'yu da almayın lütfen, çünkü şampiyonluğa oynuyoruz."

Basın toplantısın bitiminde de Gül ve Lula salondan el ele çıktılar.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...