Aysun Kaptan korsanları geç mi haber verdi?

Aden Körfezi’nde kaçırılarak üç ay rehin tutulan “Horizon 1” isimli geminin 1. Kaptanı Mustafa Ulusoy, 4. Kaptan Aysun Akbay’ı korsanları geç haber vermekle suçladı. Ulusoy, "5 saniyeyle korsanlara yakalandık" dedi.

02.01.2010 - 18:28

Aysun Kaptan korsanları geç mi haber verdi?

Aden Körfezi’nde 8 Temmuz’da Somalili korsanlar tarafından kaçırıldıktan yaklaşık 3 ay sonra serbest bırakılan “Horizon 1” isimli geminin 1. Kaptanı Mustafa Ulusoy, çarpıcı iddialarda bulundu.

Mustafa Ulusoy, geminin kaçırılmasında 4. Kaptan Aysun Akbay’ı sorumlu tuttu.

'5 SANİYEYLE YAKALANDIK'
Ulusoy, kaçırılma anını şöyle anlattı: “Gaziantep gemisinin 40 mil, Gediz gemisinin de 16 mil yakınımızda olduğunu öğrendim. O anda Gediz’in helikopteri havadaydı, derhal bize yönlendirdiler. Korsanlar kancalı merdiveni gemiye takmayı başardı. Daha sonra helikopter geldi. Maalesef 5 saniyelik bir farkla haydutlara yakalanmaktan kurtulamadık. Korsanlar güverteye çıktığı için helikopter ateşi kesmek zorunda kaldı.”

Geminin 1. Kaptanı Ulusoy, korsanlar gemiye yaklaştığında Aysun Kaptan’ın kamarasına telefon ederek kendisini köprüye çağırdığını, ancak konuyu söylemediğini ileri sürdü.

'HASTAYDIM KÖPRÜYE ÇIKMAM UZUN SÜRDÜ'
Ulusoy, “Bana o anda söylese, kamaramdan hemen Gaziantep gemisini arayabilirdim ve olaya daha önceden müdahale edilebilirdi. Köprü üstüne çıkmam önceden 5 saniye sürerdi fakat hasta olmam nedeniyle 15-16 saniyede çıktım” dedi.

AYSUN KAPTAN: KENDİNİ KURTARMAYA ÇALIŞIYOR
İddiaları reddeden Aysun Akbay ise Mehmet Ulusoy’un kendisini kurtarmak için bu şekilde açıklama yaptığını savunarak “Eğer bir ihmal veya suçum olsaydı, şirket yetkilileri de bunu söylerdi" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...