NTV

Başbakan Yıldırım'dan AP kararına ilk yorum

ntv.com.tr

Türkiye

Başbakan Yıldırım, Türkiye ile ilişkilerin dondurulmasına yönelik Avrupa Parlamentosu kararına tepki gösterdi. Fırat Kalkanı harekatında 3 askerin şehit olduğu saldırıya da değinen Yıldırım, saldırıyı Şam rejiminin gerçekleştirdiğine yönelik TSK açıklamasının halen geçerli olduğunu söyledi.

İlişkili Haberler

İlişkili Haberler

Başbakan Binali Yıldırım gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Avrupa Parlamentosu'nun "Türkiye ile müzakerelerin dondurulmasına" yönelik kararına değinen Yıldırım, "Bu kararın bizim açımızdan hiçbir önemi yok" dedi.

Yıldırım, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında son dönemde gerilen ilişkilerle ilgili

"Zaten de öyle aman aman, çok sıkı fıkı ilişkiler değil, ite kaka giden, kerhen yürüyen bir ilişkidir" ifadesini kullanarak şöyle devam etti:

"Avrupa Birliği şunu anlamalı; Avrupa, gelecek vizyonunu Türkiye ile beraber mi şekillendirecek yoksa Türkiyesiz mi şekillendirecek buna karar vermeli. 

Avrupa'nın, 'güvenlik için Türkiye vazgeçilmez' derken bir yandan, bir yandan da eften püften nedenlerle böyle kararlar almış olması tam bir çelişkidir. Özellikle AB üyesi ülkelerin liderlerinin bu vizyonsuzluğa karşı seslerini yükseltmelerini bekliyoruz.

Demokrasi değerlerini bir yandan savunurken bir yandan da Rusya'nın basın yayın organlarının kapatılması bölge dışına çıkarılması yönünde kararlar alıyorlar. Bize demokrasi dersi vermeye çalışanların gerçek yüzünü, demokrasi fakiri olduklarını bütün dünya ibretle izliyor."

"TSK AÇIKLAMASI HALEN GEÇERLİ"

Fırat Kalkanı harekatında 3 askerin şehit olduğu saldırıyı Şam rejiminin yaptığına yönelik TSK açıklamasının sorulması üzerine Yıldırım şunları söyledi:

"Fırat Kalkanı'nın amacı DEAŞ terör örgütü başta olmak üzere Suriye içerisinde faaliyet gösteren YPG, PYD, PKK gibi örgütlerin vatandaşlarımıza zarar vermemesi için, sınırlarımızın güvenliğinden emin olmak için başlatılan bir operasyondur. O bölgenin terörden temizlenmesi için çalışmalar ÖSO ile TSK desteğiyle devam ediyor.

Dün geceki hava saldırısında 3 askerimiz şehit oldu, 10 asker yaralandı. Belli ki bölgede Türkiye'nin DEAŞ ile yaptığı bu mücadeleden, bazıları memnun olmamış, memnun olmayanlar var. Ancak bu yapılan saldırılar da elbette ki karşılığını görecektir.

Bu ve buna benzer saldırılar nereden gelirse gelsin, Silahlı Kuvvetlerimizin, Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki kararlılığını asla ve asla azaltmaz. Suriye'de istikrarın Türkiye'deki can ve mal güvenliğinin teminatı olan temizlik harekatıdır. TSK'nın yaptığı açıklama halen geçirlidir."

ETİKETLER