Belediyelere borçları nedeniyle 4 ay kesinti yok

Eski Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, borcu olan belediyelere 4 ay süreyle kesinti uygulamama kararı aldıklarını söyledi. Şahin, 29 martta kaybedilen Antalya'daki konuşmasında 'elbet bir gün buluşacağız' dedi.

Anadolu Ajansı 23.05.2009 - 23:49

Belediyelere borçları nedeniyle 4 ay kesinti yok

Eski Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, hiçbir hizmet ve parti ayrımı yapılmadan tüm belediyelerin İller Bankası'ndan alacağı paylarına, 4 ay süreyle borçları nedeniyle kesinti uygulanmayacağını bildirdi.

Şahin, seçim bölgesi Antalya'da AK Parti Döşemealtı 1. Olağan Kongresi'ne katıldı.

Şahin burada yaptığı konuşmada, partisinin eğitim, sağlık ve yerel yönetimler alanlarında daha önce hiç bir hükümetin cesaret edemediği kararları alarak, reformlar gerçekleştirdiğini belirterek, nüfusu iki binin altında bulunan ve personelinin maaşını bile ödeyemeyen belde belediyelerinin kapatılması kararının da bu cesur kararlardan biri olduğunu söyledi.

Şahin, hükümetin 160'ı AK Parti'li olan belediyelerin kapatılarak köy tüzel kişiliğine dönüştürülmesi kararını alırken siyasi risk aldığını ancak personel maaşlarını bile ödeyemeyen bu belediyeler için en doğru kararı hayata geçirdiklerini vurguladı.

Anayasa Mahkemesi ve Danıştay kararlarıyla yerel seçime giren belde belediye başkanlarının borçlarını ödeyebilmek için çeşitli taleplerde bulunduklarını, bu süreçte borcu bulunan tüm belediyelere borçları nedeniyle kesinti uygulanmaması kararı aldıklarını belirten Şahin, ''Hükümet olarak 4 ay süreyle hiçbir belediyemizin İller Bankası'ndan gelecek paralarına, borçları nedeniyle kesinti yaptırmayacağız. Hiç olmazsa yaz dönemi hizmet edebilsinler diye parti ayrımı yapmaksızın, her belediyemize hiç para kesmeksizin hak edişlerini göndereceğiz. Daha önce hiçbir siyasi parti böyle bir hizmet yapmadı. Yapanlar da kendi siyasi partisinden seçilen belediyelere yaptı'' dedi.

''İPİ GÖĞÜSLEYEMEDİK''
Çok rahat kazanmaları beklenen Antalya'daki seçimlerde ipi göğüsleyemediklerini, bunun üzüntüsünü yaşadıklarını ancak bunun için kent halkına asla küskün olmadıklarını ifade eden Şahin, ''Antalyalılar'a küskün değiliz. Halkımızın iradesi başımızın üstündedir. Antalya'da yaşayan insanların bize borcu yok. Bizim bu ülkede ve Antalya'da yaşayan insanlara hizmet borcumuz var'' diye konuştu.

Konuşmasında ''Elbet bir gün buluşacağız. Bu böyle yarım kaymayacak...'' şarkısının dizeleri ile Antalya'ya yapılan hizmetleri hatırlatan Mehmet Ali Şahin, ''Elbet yeniden geleceğiz. Kimse umudunu kaybetmesin. Antalya'da bu hizmetleri seçilen bu iktidar yapamaz mı? Biz biliyoruz, halkımız biliyor. Bunların geçmişte neyi ortaya koydukları ortada. Bu hizmetleri bunların yapacağını söylemek safdillik olur. O hizmetleri yapmak yine bize düşecek'' dedi.

"1982 ANAYASASI DAR GELİYOR"
Şahin, hükümet olarak Anayasa'nın değiştirilmesi amacıyla tüm partilere toplumsal mutabakat çağrısı yaptıklarını ifade etti. Şahin, ''1982 Anayasası Türkiye'ye dar geliyor. CHP'nin bu yönde 5 ayrı taslağı var ancak mutabakat çağrılarımıza yanaşmıyorlar. Çünkü bunların Türkiye'nin önünü açma gibi dertleri yok. 1982 Anayasası'nı daha çağdaş hale getirmek için elimizden gelen çabayı sarf etmeye devam edeceğiz'' şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...