Bursa'da deprem

Bursa Gürsu'da, bu sabah 4.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Prof. Okan Tüysüz, İstanbul'dan da hissedilen depremi "normal" olarak değerlendirdi.

NTV Haber 07.06.2016 - 07:15 | Son Güncelleme : 07.06.2016 - 07:17

Bursa'da deprem

Bursa'nın Gürsu ilçesinde, saat 07.09'da 4.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Bursa'ya 17 kilometre uzaklıktaki Gürsu'nun Kazıklı Köyü'nün 1,3 kilometre batısında meydana gelden ve İstanbul'dan da hissedilen depremin büyüklüğünü, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD)  4.3 olarak duyurdu.

13,8 kilometre derinlikte oluşan deprem Bursa'da paniğe neden olurken, Gürsu ve bölgesinde yıkılan bina olup olmadığı yapılan incelemenin ardından netlik kazanacak.

KANDİLLİ RASATHANESİ: BÜYÜKLÜĞÜ 4.6

Bu arada, ilk olarak depremin büyüklüğünü 4.4 olarak açıklayan Kandilli Rasathanesi ise verileri güncelledi ve rakamı 4.6'ya çekti. 

"NORMAL BİR DEPREM"

İstanbul Teknik Üniversitesinden Profesör Doktor Okan Tüysüz, NTV yayınında depremi değerlendirdi. 

"Bu normal bir durum. Bursa geçmişte de önemli depremlerden etkilendi ve bölgeden aktif fay geçiyor. 1855'te iki önemli deprem oldu, ciddi tahribat ve can kayıpları yaşandı" diyen Tüysüz şöyle devam etti: 

"Bursa'nın içinden geçen fay Manyas'ın güneyinden geçer ve Edremit Körfezi'ne kadar ilerler. Biraz doğuya doğru uzandığımızda da bu fay hattı Gürsu'dan geçerek İnegöl bölgesine uzanır. Sonuçta Bursa ve yöresi, Türkiye'nin önemli deprem kuşaklarından bir tanesinin üzerinde yer almakta. Bu deprem de, fay hattının hareketliliğinin devam etiğini göstermekte."

İSTANBUL İÇİN ÖNCÜ MÜ?

Prof. Okan Tüysüz, depremin İstanbul'dan da hissedilmesinin ne anlama geldiği ve öncü bir depremden bahsedilip bahsedilemeyeceği sorusu, "'Öncü mü?' sorusu için çok erken. Beklenen, bu depremin arkasından daha küçük bir iki deprem yaşanması; 3 ve hemen üzerinde ve sönümlenmesi. 'Öncü mü?' sorusunun yanıtı için beklemek gerekiyor" şeklinde yanıtladı.

Sayfa Yükleniyor...