Can Dündar'a silahlı saldırı davasında karar

Gazeteci Can Dündar'a adliye önünde silahlı saldırı davasında karar çıktı. Olay sırasında NTV Muhabiri Yağız Şenkal'ı da silahla yaralayan Murat Şahin, 10 ay hapis ve 4 bin 500 lira para cezasına çarptırıldı. Diğer iki sanık ise beraat etti.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 02.10.2018 - 11:58 | Son Güncelleme : 02.10.2018 - 16:41

Can Dündar'a silahlı saldırı davasında karar

Son dakika haberi! 

Eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a, 6 Mayıs 2016'da MİT TIR'ları davasının karar arasında İstanbul Adliyesi önünde düzenlenen silahlı saldırıya ilişkin dava karara bağlandı.

İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki sekizinci duruşmaya tutuksuz sanıklardan Murat Şahin katıldı. Diğer sanıkların gelmediği duruşmada, saldırı sırasında yerden seken mermiyle bacağından yaralanan NTV Muhabiri Yağız Şenkal da müdahil olarak hazır bulundu. Diğer müdahil Can Dündar'ı ise avukatı temsil etti.

Duruşmada beyanı sorulan sanık Murat Şahin, beraatini istedi. 

Gazeteci Yağız Şenkal ve diğer müdahillerin avukatı Abbas Yalçın ise şikayetlerinin devam ettiğini kaydederek, sanığın cezalandırılmasını istedi.

VİDEO: CAN DÜNDAR'A SALDIRI ANI

İYİ HAL İNDİRİMİ

Sanık Murat Şahin'e, "silahla yaralama" suçundan, alt hadden uzaklaşarak 270 gün adli para cezası veren mahkeme, duruşmalardaki iyi halini gözeterek sanığın cezasını 225 gün adli para cezasına indirdi.

4 BİN 500 LİRA PARA CEZASI

Sanık Murat Şahin, olay sırasında Yağız Şenkal'ı yaraladığı, Can Dündar'a saldırının ise ''teşebbüs'' aşamasında kaldığı gerekçesiyle 4 bin 500 lira adli para cezasına çarptırıldı. Mahkeme, bu cezanın 20 taksit halinde ödenmesini kararlaştırdı. 

RUHSATSIZ SİLAH İÇİN 10 AY HAPİS

Sanık Şahin'i  "ruhsatsız silah taşımak" suçundan da 10 ay hapisle cezalandıran ve bu hükmün açıklanmasını geri bırakmayan mahkeme, "silahla tehdit" suçunun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraat kararı aldı.

Can Dündar'a karşı "hakaret" suçunu işlediği gerekçesiyle cezalandırılması istenen Murat Şahin'in bu suçla ilgili dosyası ise ayrılarak, başka bir esasa kaydedildi.

İKİ SANIK BERAAT ETTİ

Mahkeme, "tehdit, silahla yaralamaya teşebbüs ve ruhsatsız silah bulundurma" suçlarından yargılanan Sabri Boyacı ile "tehdit ve silahla yaralama" suçlarından yargılanan Habip Ergün Celep hakkında ise atılı suçları işlediklerine dair cezalandırılmasına yeter, her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraat hükmü kurdu.

Yağız Şenkal

Yağız Şenkal

ŞENKAL: KARARA İTİRAZ EDECEĞİM, VURULMANIN BEDELİ 4 BİN 500 TL

Duruşmanın ardından açıklama yapan gazeteci Yağız Şenkal, karara tepki göstererek, "Bu karara itiraz edeceğim. Adliye önünde adam vurmanın bedeli 4 bin 500 lira. Hastane masrafım bile daha çok tuttu" ifadesini kullandı.

CHP MİLLETVEKİLİ VE DİLEK DÜNDAR MÜDAHALE ETMİŞTİ

Can Dündar, yargılandığı davanın 6 Mayıs 2016'daki duruşmasında verilen aranın ardından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde Murat Şahin, tarafından saldırıya uğramıştı. CHP Milletvekili Muharrem Erkek, saldırgana müdahale ederken; Dündar'ın eşi Dilek Dündar da Şahin'in elindeki silahı almaya çalışmıştı.

Adliye önündeki polis ekipleri Murat Şahin'i gözaltına almıştı.

Olayda gazeteci Yağız Şenkal yerden seken mermiyle bacağından yaralanmıştı.

12 YIL 10 AYA KADAR HAPİS İSTEMİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca yürütülen soruşturma kapsamında, Murat Şahin 10 Mayıs'ta "silahlı tehdit" ve "6136 sayılı kanuna muhalefet" suçlarından tutuklanmış, gözaltına alınan diğer şüpheliler Sabri Boyacı ile Habip Ergün Celep ise savcılık ve hakimlik sorgularının ardından serbest bırakılmıştı.

İddianamede, silahlı saldırıyı gerçekleştirdiği gerekçesiyle tutuklanan Murat Şahin'in, "kasten yaralama, silahlı tehdit, ruhsatsız silah bulundurma ve hakaret" suçlarından 4 yıldan 12 yıl 10 aya kadar, bu kişiyi azmettirdikleri ileri sürülen Sabri Boyacı ve Habip Ergün Celep'in ise "kasten yaralamaya teşebbüs ve silahlı tehdit" suçlarından 2 yıl altışar aydan 6 yıl altışar aya kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

İLK DURUŞMADA TAHLİYE

İddianameyi kabul eden İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi, 28 Ağustos 2016'daki duruşmada, sanıkların 11 yıla kadar hapis cezası öngörülen "kasten yaralama" suçundan değil, 15 yıla kadar hapis cezası öngörülen "kasten öldürmeye teşebbüs" suçu kapsamında olduğunu belirterek, görevsizlik kararı vermiş ve dosyayı ağır ceza mahkemesine göndermişti.

Bu kararı değerlendiren İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, 28 Eylül 2016'da verdiği kararla, 29 sanık avukatının, görevsizlik kararına yapılan itirazını kabul etmiş ve görevsizlik kararını kaldırarak, dosyayı yeniden İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi'ne göndermişti. Bu mahkeme de 21 Ekim 2016 tarihli ilk duruşmada tutuklu sanık Murat Şahin'in tahliyesine hükmetmişti.

Sayfa Yükleniyor...