AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, yarın CHP Genel Başkanı Deniz Baykal hakkında 1 liralık manevi tazminat açacağını bildirdi.

Hüseyin Çelik, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, geçtiğimiz Cuma günü Van'a yaptığı ziyarette yapılan saldırının sorumlusu olarak akrabalarını ve AK Parti'yi göstermesine tepki gösterdi.

Deniz Baykal'ın saldırıya uğradığı gün AK Parti MKYK'nın toplandığını ve bu toplantının ardından bir basın toplantısı düzenlediğini hatırlatan Çelik, yaptığı açıklamada CHP liderine yapılan saldırıdan duyduğu üzüntüyü dile getirdiğini hatırlattı.

Baykal'ın buna rağmen kendisi ve AK Parti'ye yönelik suçlamalarda bulunduğunu belirten Hüseyin Çelik, şunları söyledi:

''Sayın Baykal'ın bu ifadeleri kesinlikle gerçekle bağdaşmamaktadır. Doğru değildir ve aleni bir iftiradır. Bir siyasi parti liderine taş atmak, yumurta fırlatmak ne kadar doğru değil ise ne kadar ayıpsa yaşı 70'i devirmiş bir siyasi parti liderinin elinde hiçbir kanıt yokken benim ismimi vererek bana iftira atması ondan çok çok daha ayıp, çok çok daha ayıplanması gereken bir şeydir.

Bugün avukatımla görüştüm. Yarın sabah itibariyle Sayın Baykal hakkında 1 liralık manevi tazminat açacağım. Sayın Baykal ve adamları, Sayın Baykal'ın parti mensupları bu olayın ağabeyim Ramazan Çelik tarafından gerçekleştirildiğini söylediler. Ağabeyim geçen Pazartesi gününden itibaren Van'da değil. Benim akrabam olduğunu söyledikleri bir kişiden bahsediyorlar. Yılmaz Aslan diye telaffuz ettiler ama Aslan Yılmaz'dır.

Benimle sıhhi bir akrabalığı kesinlikle yoktur. Benim Ramazan Çelik isimli ağabeyimin değil, Hamit Çelik'in kayınbiraderidir. Eğer kardeşimin kayınbiraderinin benimle akrabalık ilişkisinden yola çıkarak bunun da benim tarafımdan organize edildiği iddia ediliyorsa bu gerçekten gülünçtür. Sayın Baykal ile de biz Hazreti Adem'den akrabayız. Böyle bir akrabalığımız var. Bundan çok hoşnut olmasam da böyle bir akrabalığımız var.''

''İNSANLARA KARA ÇALMAK BU KADAR KOLAY MI?''
''İnsanlara kara çalmak bu kadar kolay mı?' diyen Çelik, dava açmaktan çok hoşlandığını söyleyemeyeceğini ama buna mecbur olduğunu söyledi.

Çelik, fiili saldırıda bulunan, taş ve yumurta atan bir AK Parti'linin Deniz Baykal tarafından tespit edilmesi durumunda öncelikle kendilerinin parti içinde o kişileri cezalandıracağını ifade etti.

24 Haziran 2005 tarihinde Trabzon'da Tanjant Yolunun açılış töreninde Halkevlerine mensup bir gencin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yumurta fırlattığını hatırlatan Hüseyin Çelik, bu olaydan sonra dönemin CHP'li belediye başkanının Ethem Küçük isimli bu genci belediyeye işe aldığını söyledi. Çelik, ''adeta Sayın Başkakan'a yumurta atmasının mükafatı olarak işe aldı' dedi.
''Sivas'ın ötesine gidemiyorlar' diyerek Başbakan Erdoğan'ın bir tespitte bulunduğunu vurgulayan Çelik, ''Sayın Başbakan eğer bu kadar çok bunu söylememiş olsaydı Sayın Baykal sizin yerinizden kalkacağınız, Antalya'daki yüzme keyfinizden veya oradaki yürüyüşlerinizden vakit falan bulup da Anadolu'ya gideceğiniz falan yoktu. Siz bunu da Sayın Başbakan'a borçlusunuz'' diye konuştu.

Polisin bir ihmali varsa İçişleri Bakanlığının bunu da tespit edeceğini kaydeden Çelik, Van Emniyet Müdürü ile basın toplantısından önce görüştüğünü ve Emniyet Müdürlüğü'nün de konuyla ilgili açıklama yapacağını bildirdi.

Baykal'ın hırçınlığının asıl sebebinin 400 kişilik salonda 150 kişi bulunması olduğunu öne süren Çelik, Halk TV kayıtlarının izlenmesi durumunda bunun görülebileceğini dile getirdi.

Hüseyin Çelik, yaptığı açıklamanın ardından sorulan bir soru üzerine, CHP konvoyunun güzergahını CHP Van İl Başkanı Halil Kartal'ın belirlediğini kaydederek, ''Van polisi anamuhalefet partisinin genel başkanına böyle bir tertibi nasıl hazırlayabilir? Böyle bir iddia bile çok ciddi, vahim bir iddiadır. Vahim bir durumdur bu. Ben buradan İçişleri Bakanı'na Emniyet Genel Müdürü'ne sesleniyorum. Sayın Baykal'ın böyle bir iddiası varsa lütfen bu iddia araştırılsın. Eğer gerçekten böyle bir şey söz konusu ise ki ben buna kesinlikle ihtimal vermiyorum. Çünkü bana yapılan açıklamalar da bu yöndedir. Bu konuda ihmali, kusuru olan kim varsa gereken yapılmalıdır. Ama böyle bir şey olduğuna ben kesinlikle inanmıyorum' dedi.

"İDDİASINI İSPAT ETMEYE DAVET EDİYORUM''
Öte yandan AK Parti Van Milletvekili İkram Dinçer, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, şahsı hakkındaki iddiasını ispat etmeye davet etti.

Dinçer, yaptığı yazılı açıklamada, Baykal'ın partisinin bugünkü grup toplantısında yaptığı konuşmada, ''şahsı hakkında kamuoyunu yanıltıcı ve mesnetsiz iddialar ortaya attığını'' belirtti.

Baykal'ın 2 Nisan tarihinde partisinin İl Kongresi için geldiği Van'da bazı vatandaşların kendilerine göstermiş olduğu tepkiyi örtbas etmek için, gerçeği yansıtmayan, asılsız ve yakışıksız beyanlarda bulunduğuna işaret den Dinçer, bu üslubu ana muhalefet partisi lideri olan bir kişiye yakıştırmadığını kaydetti.

''Sayın Baykal daha da ileriye giderek, kendi deyimiyle BDP ile ilgili bir haber ajansını da kaynak göstererek şahsımın göstericilere para dağıttığını iddia etmiştir'' diyen Dinçer, bu asılsız iddiayı reddettiğini ifade etti.

Dinçer, ''Bu iddiayı ortaya atanların iddiasını ispat külfeti bulunmaktadır. Sayın Baykal'ı iddiasını ispat etmeye davet ediyorum. Hakkımda ortaya atılan mesnetsiz iddialar gerçeği yansıtmamakta olup, söz konusu iddiayla ilgili olarak yasal haklarımı saklı tutuyor ve bu durumu kamuoyunun bilgilerine sunuyorum'' dedi.