Çiçek'in metnini AK Parti de eleştirdi

Parti Sözcüsü Çelik, "Çıkışı itibariyle iyi niyetli" dediği Cemil Çiçek'in mutabakat metninde, Meclis'teki siyasi partilerin katkılarının eksik olduğunu söyledi.

29.08.2012 - 19:17

Çiçek'in metnini AK Parti de eleştirdi

AK Parti MKYK'sı sonrası basının karşısına geçen sözcü Hüseyin Çelik, Başbakan Yardımcısı Arınç'ın 'muhatabı kim?' şekilnde yaklaştığı, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in açıkladığı ''teröre karşı milli mutabakat'' metniyle ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.

Çağrının önemsenmesi gerektiğini kaydeden Çelik, ''Sayın Meclis Başkanımız, 'TBMM Başkanı sıfatıyla değil, vatandaş Cemil Çiçek sıfatıyla ben böyle bir açıklama yaptım' demiştir" dedi ve ekledi:

"Biz açıkçası temenni ederdik ki bu iyi niyetli ve herkesi terör karşısında ortak tavır takınmaya teröre karşı ortak hassasiyetlerde buluşmaya davet eden böyle mühim bir meselede Sayın Başkanın bugüne kadar hep yaptığı gibi TBMM'de Grubu bulunan partilerin Grup Başkanvekilleriyle bunları paylaşsaydı. Onların da katkılarını alarak Meclis'in iradesini yansıtan bir metin halinde yayınlanması daha doğru olabilirdi."

"Tekrar altını çizmek isterim, Sayın Başkanın çıkışı itibarıyla iyi niyetli olan bu irade beyanı, ulusal mutabakat metni, uzlaşma metni olabilmesi için böyle bir kabule mazhar olması lazım'' diyen Çelik'in, metne ilişkin bir eleştirisi daha oldu.

Terörle mücadele konusunda güvenlik güçlerinin tüm taleplerinin hükümet olarak yerine getirildiğini ve şehit aileleri konusunda kapsamlı bir yasa çıkarıldığını hatırlatan Hüseyin Çelik, ''Türk Silahlı Kuvvetleri'mizin, güvenlik mensuplarımızın, ister asker, ister polis teşkilatı, ister korucu terörle mücadele eden unsurların bütün ihtiyaçları bugüne kadar en kamil manada karşılanmıştır. 'Bunlar karşılanmalıdır, yerine getirilmelidir' dendiği zaman sanki 'burada bir eksik varmış da bu tamamlanmalıdır' şeklinde bir şey ortaya çıkar. Bu, bence doğru bir tartışma zemini değildir'' dedi.

İKİ TEMENNİ!
(Çiçek'in metnine hükümetten gelen tepkilerin, muhalefet tarafından ''2014 senaryosu'' olarak yorumlanması)

''O, '2014 senaryosu' olarak yorumlayanların temennileridir. Cemil Çiçek, siyasette benim ağabey kabul ettiğim bir insandır. Ben Sayın Çiçek'in böyle bir irade beyanında bulunmasını önemsediğimi ifade ettim, ama bir insanın TBMM Başkanı olması bizim usulle de olsa eleştiri yapmayacağımız anlamına gelmiyor.

Sayın Arınç kendisi de ifade etti. Muhtıranın bir terim karşılığı vardır. Muhtıra kelimesinin bugünkü karşılığı hatırlatmadır. TBMM'nin, bütün topluma bütün topluma teröre karşı ortak tavır takınılmasını istemesi, toplum için bir hatırlatmadır. '2014 senaryosudur' diyenlerin temennisidir. AK Parti camiası içinde Bizans oyunları, ayak oyunları olmaz, belden aşağı vurmalar olmaz.''

(BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, Şemdinli-Hakkari arasındaki 400 kilometrelik bölgenin terör örgütünün kontrolünde olduğuna ilişkin iddiası)

''O da Sayın Genel Başkanın temennisidir. Böyle bir şey söz konusu değil. Bu konularda biz, yetkili insanların söylediklerine itibar etmek zorundayız. Ha siz aksini ispat etmek zorundasınız. Foça'da, Gaziantep'te, Tunceli Ovacık'ta terör eylemi yapılıyor diye siz onların kontrolünde diye bir tanımlama yaparsanız bu bana göre temennidir.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...