DSP'de çatlak büyüyor, 5 vekile ihraç istemi

DSP'de  5 milletvekili CHP'li  Kılıçdaroğlu'nu destekledikleri gerekçesiyle yüksek disiplin kuruluna sevkedildi.

02.04.2009 - 17:48

DSP'de çatlak büyüyor, 5 vekile ihraç istemi

Edinilen bilgiye göre, Ahmet Tan, Tayfun İçli, Recai Birgün, Emrehan Halıcı ve Mücahit Pehlivan, tedbirli olarak ihraç istemiyle yüksek disiplin kuruluna sevkedildi.

Bu 5 isim seçim sürecinde CHP'nin İstanbul Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun desteklenmesi gerektiğini belirtmiş ve bu yönde açıklamalar yapmıştı.


Konu ile ilgili olarak NTV'nin sorularını yanıtlayan Recai Birgün ve Emrehan Halıcı, henüz parti yönetiminden kendilerine bununla ilgili olarak resmi bir tebligatın ulaşmadığını söyledi.

Halıcı, "Kendi başarısızlıklarına gerekçe arıyorlar" dedi. Bu milletvekilleri Rahşan Ecevit'e yakınlıkları ile de tanınıyor. Rahşan Ecevit'in geçtiğimiz aylarda DSP Genel Başkanı Zeki Sezer'i hedef alan ve "Ecevit ismini kullanmasınlar" çıkışına da destek vermişlerdi.

DEMOKRATİK SOL'A İHANET ETTİLER
DSP Genel Sekreteri Süleyman Yağız da yerel seçim sonuçlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede sonuçların arzu edilen düzeyde olmadığını, bunun nedenlerinin ''hem içten hem de dıştan kaynaklandığını'' belirtti.

''Dışarıdan gelen engelleme çabalarını doğal karşıladıklarını, çünkü bazı kişi ve kesimlerin Demokratik Sol'dan rahatsızlık duymalarının normal olduğunu'' bildiren Yağız, şunları kaydetti:

''Ama başka bazı kimseler var ki bunlar ne yazık ki içimizde gözükenlerdir. Bir örnek vermek gerekirse İstanbul'da bir partilimiz seçim çalışması yaptığı bir sırada uğradığı saldırı sonucu dalağını yitirirken içimizde gözüken bir milletvekili, o partilimizi bıçaklayanların seçim otobüsünde boy göstermiştir. Bu arada bazı CHP'liler de son anda adaylarımızı çekeceğimiz yalanını uydurarak ahlak dışı yollara başvurmuşlardır.

Ecevit bize, Demokratik Sol duyarlılıkta bir işbirliği yapılmasını vasiyet etmişti. Ama Demokratik Sol'un kapısına kilit vurulmasını istememişti. Ecevit'in bu vasiyetini hiç kimse başka amaç ve hevesleri için kullanamaz. Ecevit'in vasiyeti çerçevesinde biz, 2007 seçimlerine girmeyerek üzerimize düşeni yaptık.

2009 Yerel Seçimleri öncesinde de çok somut önerilerde bulunarak yasal çerçeveye uygun işbirliğinin kapısını açtık. Ama bazı kimseler, bunu anlamak yerine, Ecevit'i algılamak yerine, Ecevit'in olmayan vasiyetine sığındılar ve işbirliği önerimizi reddeden CHP'nin seçim otobüslerine binerek görülmemiş bir ilkesizliğe ve etik dışılığı tartışılamayacak bir davranışa imza attılar. Çok açık ve çok net olarak, Ecevit'in bize en büyük mirası olan Demokratik Sol'a tuzak kurdular, ihanet ettiler.

Onun içindir ki bu tür kimseler için biz, 'içimizde gözükenler' diyoruz. Bunlar için partimizin yetkili organlarının en kısa sürede gereğini yapacağına inanıyoruz. Kaldı ki örgütlerimiz de bunlar için mutlaka ve mutlaka bir şeyler yapılması gerektiği yönünde görüş bildirmektedirler.''


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...