Efsaneyi bir de böyle izleyin

The Tudors’ın yaratıcısı Michael Hirst, Kral Arthur efsanesini orijinal hikayesiyle ekrana taşıyor. Yetişkinler için Merlin olarak tanımlanabilecek Camelot CNBC-e’de.

Efsaneyi bir de böyle izleyin

Sayısız yapıma konu olan Arthur efsanesi üç sezondur Merlin dizisiyle CNBC-e’de meraklılarıyla buluşuyor. İzleyiciler Camelot’u izlerken kepçe kulaklı, genç Merlin yerine karşılarında Joseph Fiennes’ın canlandırdığı yetişkin, karizmatik bir Merlin görünce şaşırabilir. Ancak Camelot’u Merlin’den ayıran tek fark karakterlerin yetişkin olması değil. Camelot her şeyden önce yaratıcı ekibiyle göz dolduruyor. The Tudors’ın yaratıcısı Michael Hirst’e, Rome dizisinden Anne Thomopoulos, Braveheart ve King Arthur’dan Morgan O’Sullivan ve Oscar ödüllü The Departed’dan Graham King gibi yüksek bütçeli dizi ve filmlerin yapımcılarından oluşan kalabalık bir prodüksiyon ekibi eşlik ediyor.

Britanya tarihinin en eski destanı kabul edilen Arthur efsanesi, pek çok yazar tarafından kaleme alındı ve sinemadan televizyona pek çok medyada izleyiciyle buluştu. Camelot ise İngiliz edebiyatının ilk basılı kitaplarından olan Sör Thomas Malory’nin 1485 tarihli Le Morte d’Arthur adlı eserinden uyarlandı. Dizinin yapımcı ve yazarlarından Chris Chibnall, “Malory, Le Morte d’Arthur’u kaleme alırken hapishanedeydi ve eserini hükümdarlar nasıl yönetmeli sorusu üzerinde şekillendirmişti. Bence içinde yaşadığımız dünyada umudu nasıl yayacağımız önemli bir soru. Karanlık çağlarda yaşanan bu hikaye, pek çok epik, duygusal ve kişisel serüvenle birlikte aslen bu evrensel soru üzerine odaklanıyor” yorumunda bulunuyor.

Chibnall yetişkinler için Merlin benzetmesine ise “Malory’nin eserindeki savaşlar, pembe dizi tarzı aşk hikayeleri, cinsellik ve politik oyunlar, dizide orijinaline sadık kalarak yazdığımız sahneler. Belki de bu nedenle dizi, özellikle yetişkinlere hitap ediyor” sözleriyle açıklık getiriyor.

Joseph Fiennes, Claire Forlani, Jamie Campbell Bower, Eva Green, Tamsin Egerton gibi genç ve yetenekli sinema ve TV oyuncularını bir araya getiren yapım, Uther’ın ölümünden sonra Camelot’un büyücüsü Merlin’in, kehanetin izini sürmesiyle başlıyor. Gücünün sınırlarını kimsenin bilmediği, deneyimli büyücü Merlin’in, yeni bir krallık kurmak için Uther’ın bilinmeyen oğlu Arthur’u bulması ve her şeyden önce kendisine inanmasını sağlamaya çalışması gerek.

Umudun yerini korkunun aldığı ve gaddarların sözünün geçtiği Karanlık Çağlar’ın katı gerçekliğinde Arthur, dalavere ve karanlık güçlerle savaşırken psikolojik derinliğe sahip, dopdolu bir hikayeyle karşımıza çıkıyor. Arthur efsanesi hakkında bildiğiniz her şeyi unutun... Camelot’un hikayesini hiç böyle izlemediniz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...