Erdoğan: Vandallar söz sahibi değil

Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı eylemleri ve Mısır'daki darbeyle ilgili açıklamalarda bulundu.

07.07.2013 - 21:45

Erdoğan: Vandallar söz sahibi değil

Başbakan Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Esenler Otogar-Bağcılar-Mahmutbey- Olimpiyatköy- Başakşehir metro hattının açılışında konuştu.

Gezi Parkı eylemlerine değinen Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun parka yaptığı ziyareti eleştirerek, "Bu iş Taksim Meydanı’na çıkıp nara atmakla olmuyor" dedi.

Mısır'daki darbeyi de kınayan Başbakan Erdoğan, "Başta sayın Mursi olmak üzere tüm siyasetçilerin derhal serbest bırakılmalarını bekliyoruz" dedi.

Gezi Parkı için eylem yapanlara tepki göstererek, "kimse kendini milletin üzerinde görmesin" diyen Erdoğan şunları söyledi:

Bu şehrin, bu İstanbul'un geleceğiyle ilgili, projeleriyle ilgili söz sahibi olan, yağmacılar değildir, vandallar değildir, barbarlar değildir. Camları, pencereleri esnafın dükkanlarını yağmalayanlar değildir. Gecenin dokuzundan sonra tencere, tava sokağa dökülenler de değildir. Aslında bu, kamu düzenini bozmaktır. Aslında bu halkı rahatsız etmektir. Kimsenin halkı rahatsız etmeye de hakkı yoktur, bu da suçtur.

İstanbulumuzun geleceğiyle ilgili eğer vatandaşa saygılı olmayı söylenler varsa, o tencere tavayı mutfakta kullansınlar, sokakta değil. Onun yeri orasıdır. Eğer iktidar olmak istiyorsan onun yeri de sandıktır. Sandık da 4 yılda bir genel, 5 yılda bir yerel. Sabredersin, sandık gelir oyunu kullanırsın, kimi istiyorsan onu iktidara getirirsin. Ve bu modern olmanın, medeni olmanın da gereğidir.

Bu istanbul'un söz sahibi olan İstanbullular'ın kendisidir, milletin kendisidir. Hiç kimse kendisini milletin üzerinde görmesin. Hiç kimse, illegaliteye, kanunsuzluğa, anarşiye, vandallığa başvurup, İstanbul'a, İstanbullulara, millete dayatmalarda bulunmaya kalkmasın.

MISIR'DAKİ DARBE
Mısır'da yaşananlarla ilgili de mesajlar veren ve Avrupa Birliği ile Birleşmiş Milletler’i eleştiren Başbakan Erdoğan şunları kaydetti:

Başta Sayın Mursi ve sayın başbakan olmak üzere tüm siyasetçilerin derhal serbest bırakılmalarını bekliyoruz. Darbe kime yönelik olursa olsun, kimi hedef alırsa alsın; kimi koltuğundan indirirse indirsin kötüdür, zararlıdır. Demokrasinin ve geleceğin katilidir. katar ve Türkiye dışında dışarıdan en ufak destek gelmiyor. Avrupa Birliği çıkıp, Mısır’daki darbeyi kınayan hatta darbeye darbe diyen net bir açıklamayı henüz yapamadı. Hani sizin AB müktesebatınız. Niye ona saygı duymuyorsunuz. Niye BM çıkıp kararlı bir açıklama henüz yapmadı.

METRONUN AÇILIŞINI YAPTI
Başbakan Erdoğan konuşmasında, metro hattıyla ilgili şu bilgileri verdi:

— İstanbul bugün 22 kilometrelik yeni bir metro hattına daha kavuştu ve İstanbul'da metro hatları uzunluğu artık 124 kilometreye ulaşıyor. 2004 yılında İstanbul'daki metro hattı uzunluğu 45 kilometre idi. 9 yılda bu hatlara 79 kilometre yeni hat ekledik.

— 18 istasyonla hizmet verecek olan yeni metro hattımız saatte 111 bin yolcu taşıyacak. Engelli vatandaşlarımızın rahat kullanımı için ne gerekiyorsa yapıldı.

— Hat yaklaşık 1,5 milyar dolara mal oldu. Eski rakamla bunu söyleyecek olursak yaklaşık 3 katrilyon Türk Lirası.

— Bu hat sayesinde, İstanbul'a, İstanbullular'a çok önemli tasarruflar sağlıyoruz. Bu güzergahta, kişi başına günlük 60 dakika zaman tasarrufu sağlanmış olacak.

— Toplu taşımada işletme maliyetleri, yol bakım onarım giderleri, kaza maliyetleri, akaryakıt tasarrufu göz önüne alındığında sadece 2013 yılı için bu sistemin ekonomiye katkısı yaklaşık 200 milyon dolar.

— Bu hat vesilesiyle daha az araç kullanılacak ve atmosfere salınan karbondioksit emisyonunda yıllık 86 bin 350 ton azalma olacak.

— Çevreciler, gelin bakalım bunu görün. Gerçek çevreci AK Parti iktidarıdır. Ey CHP, sen kim çevrecilik kim. Öyle Taksim Meydanı'na çıkıp, orada nara atmakla çevreci olunmuyor. Kaç tane ağaç diktin bundan bahset. Acaba bu salınım gazlarına karşı emisyon noktasında ne kadar adım attın bunu söyle...

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...