Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tahran’a giderken uçakta dış politikayla ilgili önemli mesajlar verdi.

Barack Obama’ın başkan seçilmesiyle yeni bir dönemin başladığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, yeni fırsatların doğduğunu söyledi.

Esas sorumluluğun ABD’de olduğunun altını çizen Gül, “Herkese büyük sorumluluklar düşüyor. Türkiye ve İran’nın da dahil olmak üzere tüm Ortadoğu ülkeleri de görevlerini yerine getirmeli” dedi.

Gül, Tahran'daki temasları kapsamında da, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve ülkenin dini lideri Ayetullah Hamaney ile biraraya geldi. İki görüşmede de basına kapalı yapılırken, Ahmedinejad ile yapılan toplantıya Dışişleri Bakanı Ali Babacan, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, İran Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Gulam Hüseyin İlham ve Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Selim Karaosmanoğlu ile diğer yetkililer katıldı.

"YENİ ÇAĞ AÇILABİLİR"
Gül, Tahran yolculuğu sırasında yaptığı açıklamada, “Gerçek anlamda yeni bir dünya düzeni kurma imkanına sahip olunduğunu” ifade eden Gül, “Yeni bir çağ açılabilir” dedi.

Ortadoğu’da kalıcı anlamda bir güvenliğin sağlanabileceğini ifade eden Abdullah Gül, bunun için İsrail’in güvenliği konusunun halledilmesinin şart olduğunu söyledi.

İRAN'IN NÜKLEER PROGRAMI
İran’ın güvenlik kaygılarının da anlaşılması gerektiğini belirten Gül, “Ancak İran, bu kaygıları nükleer silahla gidermeye çalırsa Türkiye buna karşı çıkacaktır” dedi.

"İLK 5-6 AY ÇOK ÖNEMLİ"
Türkiye’nin Afganistan, Pakistan ve Kürt sorunuyla ilgili konularda yeni ABD yönetimiyle de ortak düşünceye sahip olduğu belirten Gül, iki ülkenin işbirliği içinde çalışmaya devam edeceğini kaydetti.

Gül, “İlk 5-6 ay çok önemli, nasıl başlarsa öyle gider. ABD’yi tenkit etmekle yetinmeyip, kendi fikirlerimizi de ortaya koymalıyız” dedi.

İRAN'LI YETKİLİLERE AKTARACAK
ABD Başkanı Barack Obama’nın ziyaretinin Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın gelmesinden kısa bir süre önce kesinleştiğini söyledi.

Gül, ABD Dışişleri Bakanı Clinton’la yaptığı görüşmenin verimli geçtiğini ve İran konusunu da ele aldıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül’ün bu görüşmedeki izlenimlerini İran’lı yetkililere aktarması bekleniyor.

"KÜRT SORUNUNDA İYİ ŞEYLER OLACAK"
Kürt sorunuyla ilgili önümüzdeki günlerde çok iyi şeyler olacağını da söyleyen Gül, “Bu meseleyi sadece sınırdışına yüklemek yanlış olur” dedi.

Gül, çarşamba günü, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 10. liderler zirvesine katıldıktan sonra yurda dönecek.