Hakkari merkez ile Yüksekova ve Şemdinli İlçelerinde esnaf, dün Gemlik'te yapılacak yürüyüş için yola çıkanlara izin verilmemesini protesto etmek ve Öcalan'ın Suriye'de yakalanışının yıldönümü nedeniyle de eczane ve fırın dışında esnaf, dükkanlarını açmadı. Kepenklerin kapalı olduğu Hakkari ve İlçelerinde geniş güvenlik önlemlerinin alındığı dikkat çekti.

İlişkili Haberler


4 TUTUKLAMA 16 GÖZALTI
Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekipleri tarafından 3 gün önce kentin değişik mahallelerinde yapılan operasyonlarda gözaltına alınan ve Emniyetteki sorgularının ardından mahkemeye sevk edilen 5 kişiden '4'ü örgüt propagandası yaptığı gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine konulurken, yaşı küçük olan bir çocuk ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Hakkari' de 4 kişinin tutuklanmasının ardından dün gece de Hakkari'nin Dağgöl, Katramaz, Pehlivan mahallelerinde eş zamanlı olarak bazı evlere operasyon düzenlendi.

Operasyonda olaylara karıştığı gerekçesiyle 16 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aileleri, polisin kendilerine sert davrandığını iddia ederek, "Polisler evimize girerken bizler daha yatağımızdaydık. Giyinmemize bile müsaade bile edilmeden silahları kafamıza dayayıp bizi tehdit ettiler ve sonra da çocuklarımızı gözümüzün önünde götürdüler. Çocuklarımızın hiç bir günahı yok. Buradan yetkilere sesleniyoruz. Artık bu siyasi operasyonlara son verin. Ölen asker de , PKK'li da bizim çocuklarımız. Artık insanlar ölmesin" diye konuştu.

YÜKSEKOVA'DA OLAYLAR
Kepenklerin kapalı olduğu Yüksekova İlçesi’nde de öğlen saatlerinde olaylar çıktı. Eski cezaevi kavşağında toplanan yaklaşık 2 bin kişiye konuşan Hakkari BDP Milletvekili Esat Canan, Öcalan’ın üzerindeki baskının kaldırılması için Kürt halkının yollara döküldüğünü belirterek, “Niçin yollardadır Kürt halkı? Öcalan’ın üzerindeki baskının kaldırılması için. Bütün Kürt halkı ayakta, bugün bizlerde burada Yüksekova halkı olarak ayaktayız. Bu baskıyı bu tecritti kınıyoruz. Bir an evvel sayın Öcalan’ın üzerindeki bu baskının, bu tecritin kaldırılması tüm halkımızın talebidir. Barışın yoludur, Yetkililerin bunu görmesi lazım. Hakkari’yi yönetmek sadece Hakkari Valisi'nin, Yüksekova’yı yönetmek sadece Yüksekova Kaymakamı'nın görevi değildir. Bizim içinde olmadığımız, bizim desteklemediğimiz bir devlet yönetimi dahi haklı bir yönetim değildir'' dedi.

Açıklamanın ardından kalabalık arasından ayrılan yaklaşık 100 kişilik bir grup Cengiz Topel Caddesi üzerinde yürümek istedi. Polis yürüyüşe izin vermeyince, gösterciler polisi taşladı. Bunun üzerine polis göstercileri dağıtmak için gaz bombası kullandı. Göstericiler, polisin müdahalesine taş ve havai fişeklerle karşılık verdi. Olaylar, İpekyolu, Esentepe ve Güngör mahalle aralarında devam ediyor.