Şubat ayının ilk gününde İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO) Cadddebostan Kültür Merkezi'nde saat 20.00'de sevenleriyle buluşacak.

Her hafta değişen konser programıyla sanatseverlerin ilgisini kazanan İDSO'nun bu haftaki konserinde Şef Jurjen Hempel ve Solist Massimo Quarta sahne alacak.

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrasının bu hafta ağırlayacağı Şef Jurjen Hempel 1990 yılında Hollanda Radyo Filarmoni Orkestrası'nı ilk kez yönetmiş ve 6 yıl sonra Sibelius Şeflik yarışmasında kazandığı üçüncülük ödülüyle kariyerini üst basamaklara taşımıştır. Birçok orkestradan teklif alan Jurjen Hempel, BBC Senfoni, Hollanda Filarmoni, BBC İskoç Senfoni, İzlanda Senfoni gibi önemli orkestralarda çalışmıştır.

İDSO konseri W.A. Mozart'ın La Clemenza Di Tito K621 Uvertürü eseriyle başlayacak. Mozart'ın 18 günlük çalışmasıyla ortaya çıkan bu eser, ilk sunulduğunda dönemin eleştirmenleri tarafından beğenilmemesine karşın, daha sonraki temsillerinde başarı kazanmıştır. Mozart'ın bu eseri Roma İmparatoru Titus'u konu alır. İmparatorun kızı Vitellia'ya aşık olan Sesto, imparatoru öldürmeye çalışmış fakat başaramayıp yakalanır. Suça kendisinin de karıştığını itiraf eden Vitellia, Sesto'yu kurtarmaya çalışmasıyla, imparator ikisini de affeder.

Program Solist Massimo Quarta'nın seslendireceği S. Prokofiev'in 1 No'lu Keman Konçertosu ile devam edecek. Cenevre’deki Niccolò Paganini Uluslararası Keman Yarışması’nda birincilik ödülünü kazanarak ismini duyuran Quarta, dünyaca ünlü bir çok şef ile çalıştı. Solistliğin yanı sıra şeflik görevini de başarıyla sürdüren Quarta, 1702 tarihli bir "Conte De Fontana – ex D. Oistrakh” Antonio Stradivari kemanın sahibidir.

1 Şubat Cuma günü gerçekleşecek olan İDSO konseri, R. Schumann 2 No'lu Senfonisiyle sona erecek. Schumann bu eseri, 1846'da tamamlamış ve İsveç- Norveç Kralı I. Oscar'a ithaf etmiştir.

Caddebostan Kültür Merkezi
Tarih: 1 Şubat Cuma