IBM kümesel işleme giriyor

IBM, işletmelere yönelik, Web tabanlı kişi yönetimi, hızlı mesajlaşma, dosya paylaşımı ve iş birliği yazılımı ile "cloud computing" pazarına girmeye hazırlanıyor.

01.04.2009 - 17:40

IBM kümesel işleme giriyor

Günümüzde Google'ın verdiği Google Apps servisi, Microsoft'un çevrimiçi sağladığı Office yazılım yardımcıları ve Zoho tarafından verilen çevrimiçi yazılım servisleri ile işletmelere yönelik kümesel işlem (cloud computing - bulutsal işlem) pazarına IBM de giriyor.

IBM'in bugüne kadar yazılım satışını servis olarak sunması yolunda en büyük atılımı olan deneme, firmalara çalışanların her yerden erişebileceği bir ofis ortamı sunacak.

Kullanıcı 10 ve 45 dolar arasında değişen fiyatlarla sunulacak yeni servis, işletmelerin kendi veri merkezlerinde bulunan sunucularda barındıracakları ve Web üzerinden erişilebilen bir yazılım paketi olarak satılacak.

IBM'in başkan vekili Sean Poulley, "Bu yaptığımız, IBM'in tümüyle bir 'kümesel işlem' firması olma yolunda atmış olduğu adımlardan ilkidir" şeklinde konuştu.

Silikon vadisinin etki yaratan en son cümlelerinden biri olan kümesel işlem (cloud computing) belirli bir bilgisayar veya işlem terminaline bağlı olmadan, İnternet bulutu üzerinden tüm bilgisayar işlemlerinin yalnızca bir tarayıcı üzerinden yapılabilmesi anlamına geliyor.

Araştırma şirketi Gartner, İnternet bulutu üzerinden yapılan işletme yazılımlarının günümüzde 10 milyar dolarlık bir pazar yarattığını ifade ediyor. Gartner, geleneksel şirket yazılımlarının ise 223 milyar dolarlık bir pazar yarattığını, ancak mevcut firmaların bu pazardan daha fazla getiri sağlayamayacağını belirtiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...