Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 25 Kasım Pazar günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak Zafer Havalimanı'nın Kütahya il sınırı içinde olmasına karşın sadece bir kente değil bölgeye hizmet vereceğini açıkladı.

Yıldırım, sektörde yoğun talep oluştuğuna dikkat çekerek, ''2002 yılında toplam yolcu trafiği 33.8 milyon yolcu iken bu sayı bugün 120 milyona dayandı. Özellikle iç hat yolcu trafiğinde yaşanan yüzde 479.4'lere varan artış neticesinde, hükümetimiz havacılık sektörü alt yapısında çok ciddi bir yatırım atağı başlattı'' dedi.

İLK KEZ BÜTÜNÜYLE ÖZEL SEKTÖR İŞLETECEK
Yıldırım, Türkiye'nin ilk bölgesel havalimanı olma özelliğine sahip Zafer Havalimanı'nın da sektöre olan yoğun talep neticesinde doğduğunu dile getirdi:

''Zafer Havalimanı'nda yurt içi ve yurt dışı uçuşlar gerçekleştirilecek, büyük gövdeli uçaklar inebilecek, Kütahya il sınırında olmasına karşın sadece bir kente değil bölgeye hizmet verebilecek özellikte bir havalimanı.

Özellikle yurt dışı uçuşları açısından İstanbul Atatürk Havalimanı üzerinde büyük bir yük var. Böylece hem bu yükü azaltmış olacağız hem de yurt dışı uçuşlarda İstanbul aktarmalı uçuş derdinden kurtarmış olacağız.''

Yıldırım, Zafer Havalimanı'nın ilk kez bütünüyle özel sektör eliyle işletileceğini, bu anlamda gerek kamunun gerekse özel sektörün ilk tecrübesi olacağını kaydetti.

BİN KİŞİYE İSTİHDAM
Havalimanının hizmete açılmasıyla ilk etapta yaklaşık 200-250 kişiye doğrudan, yaklaşık 500-700 kişiye de dolaylı istihdam oluşturacağını ifade eden Yıldırım, artan trafik ve talep doğrultusunda bu sayıların daha da artacağını, bölgede sosyal hayata ve ekonomiye canlılık katacağını kaydetti.

Yıldırım, projenin yapım ve işletme döneminde, 'Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak' illerinin mevcut potansiyelinin değerlendirilmesine, bölgenin termal turizmine ve sanayisine büyük katkı sağlayacağını da belirtti.

18 AYDA İNŞAAT TAMAMLANDI
DHMİ Genel Müdürlüğü'nce yap-işlet-devret modeliyle ihale edilen havalimanının yapımı ve işletilmesi, IC İçtaş İnşaat firması tarafından 29 yıl 11 ay işletme süresi, 3 yıl da yatırım süresi olmak üzere toplam 32 yıl 11 ay süreyle üstlenildi.

23 Aralık 2010'da sözleşme imzalandı ve yer teslimini sonrası temel atılıp inşaata başlandı. Yaklaşık 18 ay gibi kısa bir sürede, sözleşmede öngörülen tarihten yaklaşık 18 ay önce inşaat tamamlandı.

20 CHECK-IN NOKTASI
Havalimanı, 3 bin metre boy, 45 metre eninde beton kaplamalı, her türlü hava koşullarında iniş ve kalkış yapılabilecek teknik cihazlarla donatılmış pist, bağlantı taksi yolu ve 5 uçak kapasiteli aprondan oluşuyor.

17 bin 600 metrekare kapalı alana sahip terminalde ise 20 check-in noktası, 4 çıkış kapısı, iç ve dış hat gelen yolcu salonları bulunuyor. Özellikle check-in noktaları ve diğer bölümler, en ileri teknolojileri kullanılarak, yolcu ve bagaj güvenliğini maksimum seviyede temin eden cihazlarla donatıldı.