Oyuncu Memet Ali Alabora ve piyanist Emir Gamsızoğlu, klasik müziğin unutulmaz bestecisi Chopin’in 200. doğum gününü, müziği gibi sade ve samimi bir konserle kutlayacaklar.

İlk bestesini 7 yaşında yapan Chopin, Emir Gamsızoğlu’nun 20 yaşında piyanoya başlamasında ve Memet Ali Alabora’yla arkadaş olmalarında en büyük etkenlerden biri. İkili, konser salonunun sahnesini evin salonuna, seyircileri de onlara katılmaya gelmiş misafirlere dönüştürmeye çalışacakları konserde, Chopin’in hayatlarına nasıl girdiğini, ne gibi değişiklikler yarattığını, yaklaşık 200 yıldır kendileri gibi birçok insanın da neden en yakın, en içten dostlarından birisi olabildiğini anlatacaklar.

Alabora ve Gamsızoğlu konserde, Chopin hakkında en çok kullanılan “büyük eserlerde küçük, küçük eserlerde büyük” sözünden, “piyanonun şairi" tabirine, verem hastalığının müziğine etkisinden, büyük aşkı George Sand’ın hayatındaki yerine, vatan hasretiyle yanıp tutuşan güçlü ruhundan, İstanbul’da ölen şair dostu Adam Mickiewicz’e kadar ünlü besteciyle ilgili her konuya değinecekler.

Kayıtlar, fotoğraflar ve müziği eşliğinde, Chopin’in yaşıtları Liszt ve Schumann’dan, müzikte yaptığı devrimlerden ve 20 - 21. yüzyıldaki büyük Chopin yorumcularından da bahsedilecek olan bu sohbeti, doğum günü kutlaması takip edecek.

Memet Ali Alabora ve Emir Gamsızoğlu’nun, vaftiz kağıdına göre, Chopin’in 200. doğum günü olan 22 Şubat Pazartesi günü, saat 20.00’de CRR’de gerçekleşecek konserde arkadaşlarının Chopin’e hitap şekliyle 'İyi ki doğdun Fryc!' diyecekler.