Cinsiyet değişikliği ameliyatı sonrasında öldü

Antalya'da cinsiyet değişikliği ameliyatı olan 33 yaşındaki Doğa Asi Çevik, solunum ve böbrek yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.

DHA 22.01.2015 - 10:59

Cinsiyet değişikliği ameliyatı sonrasında öldü

Antalya'daki özel bir hastanede cinsiyet değişikliği ameliyatı olan transeksüel 33 yaşındaki Doğa Asi Çevik, ameliyat sonrası hayatını kaybetti.

Ankara'da oturan ve uzun süredir Trans Danışma Merkezi Derneği'nin (T-Der) danışmanlığı yapan transeksüel Doğa Asi Çevik, cinsiyetini kadın olarak değiştirmek için geçen hafta Antalya'ya geldi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde jandarma astsubay olarak görev yaparken transeksüel olduğu ortaya çıkınca atılan Doğa Asi Çevik, geçen hafta Özel Medisu Hastanesi'nde cinsiyet değişikliği ameliyatı oldu.

Pazar günü solunum ve böbrek yetmezliği nedeniyle vücudunda enfeksiyon oluşan Çevik'in durumu pazartesi günü daha da ağırlaştı. Doğa Asi Çevik'in iki gün içinde tamamen iflas eden vücudu daha fazla dayanamadı ve salı günü hayatını kaybetti.

Çevik'in öldüğü bilgisi önce arkadaşlarına ve daha sonra yakınlarına bildirildi. Dün hastaneden alınan Çevik'in cenazesi Adli Tıp Kurumu morgunda yapılan otopsinin ardından toprağa verilmek üzere Ankara'ya götürüldü.

Çevik'in travesti arkadaşları ölüm haberini sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta 'Trans Danışma Merkezi Derneği danışmanlarından trans aktivist arkadaşımız Doğa Asi Çevik, Antalya'da geçirdiği cinsiyet geçiş ameliyatı sonrası girdiği komadan çıkamayarak vefat etmiştir' diye duyurdu.

Sayfa Yükleniyor...