Kuzu: BDP'liler bir nevi suç makinesi

Burhan Kuzu, BDP'li vekillerin dokunulmazlık dosyalarının gündeme alınması için yapılan çağrılar üzerine, ''TBMM'ye gelen 760 dokunulmazlık dosyasının 560 kadarı BDP'lilere ait. Anlaşılır gibi değil. Bu bir nevi suç makinesi'' dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 24.08.2012 - 11:50

Kuzu: BDP'liler bir nevi suç makinesi

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, BDP'li milletvekillerinin Meclis'te bekleyen dokunulmazlık dosyalarının gündeme alınmasına ilişkin çağrılar üzerine konunun Meclis Adalet ve Anayasa komisyonlarının birlikte oluşturduğu Karma Komisyon'da ele alınabileceğini söyledi.

Kuzu, ''TBMM'ye gelen 760 dokunulmazlık dosyasının 560 kadarı BDP'lilere ait. Tabi bu fevkalade anlamlı. Kanun noktasında ne kadar ihlal olduğunu gösteriyor. Dosya tabi ki olur ama böylesine yoğun dosya elbette ki anlaşılır gibi değil. Bu bir nevi suç makinesi. Milletvekilleri kanunlara uymazsa kim uyacak? Vatandaştan mı bekleyeceksin, önce sen uyacaksın'' diye konuştu.

Kuzu, Karma Komisyon'a bu dosyalar geldiğinde milletvekilleriyle ilgili bir değerlendirmede bulunacaklarını belirterek, ''Bu konu Karma Komisyon'da görüşülerek karara bağlanıyor. Ama tabi henüz son olayla alakalı dosyalar intikal etmedi komisyona. Önce savcılar dava açıyor ve o dosyalar Karma Komisyon'a intikal ettiriliyor. Bu süreç henüz tamamlanmadı'' dedi.

TBMM tarihinde 3 bin dokunulmazlık dosyasının Meclis'e intikal ettiğini belirten Kuzu, bunun sadece 47'sinin dokunulmazlığının kaldırıldığına işaret ederek, ''Dokunulmazlık elbette ki Meclis'e lazım, milletvekillerine lazım, her zaman savunduk ama tabi ki kötüye kullanmayı, böyle hoyratça kullanmayı toplum kabullenemiyor'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...