Meclis'te eşli resepsiyon

Meclis'teki 23 Nisan resepsiyonu eşli verildi. Askerin de uzun zaman sonra en üst düzeyde katıldığı geceye ilk kez eşiyle gelen Başbakan Erdoğan'a ve diğer liderlere yöneltilen soruların başında bu durum vardı.

23.04.2012 - 20:18

Meclis'te eşli resepsiyon

TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in verdiği 23 Nisan resepsiyonu, AK Parti iktidarında ilk kez eşli yapıldı.


Başbakan Erdoğan ve çok sayıda AK Parti milletvekilinin eşleriyle birlikte katıldığı resepsiyonda, asker de uzun zaman sonra ilk kez en üst düzeyde temsil edildi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün yanı sıra Erdoğan'a da eşli katılım ve askerin tutumu soruldu. Erdoğan, ''Eşinizle ilk defa geliyorsunuz'' sorusuna, ''Daha önce farklı şartlar olduğu için uygun değildi ama şimdi uygun şartlar oluştuğu için birlikte geldik'' diye yanıt verdi.

Başbakan Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ve BDP'nin yer almadığı resepsiyonda, ''Diğer resepsiyonlara göre farklı bir heyecan var mı?'' sorusunu da yanıtladı: ''Onun değerlendirmesini, tespitini siz yapacaksınız. Sizler dışarıdan daha iyi görürsünüz. Biz içeride olduğumuz için tam göremeyiz."

"BURADALAR DEĞİL Mİ? GÜZEL"
Bir basın mensubunun, ''Askerler de uzun zamandır ilk defa resepsiyona geldiler'' sözleri üzerine Erdoğan, ''Buradalar değil mi? Güzel'' ifadesini kullandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun resepsiyona katılmamasına ilişkin soruya da Erdoğan, ''Onu bulun, ona sorun'' yanıtını verdi.

Erdoğan, resepsiyondan ayrılmadan Cumhurbaşkanı Gül ve TBMM Başkanı Çiçek ile kısa süre ayaküstü sohbet etti. Sohbetin ardından Çiçek ve Erdoğan, Cumhurbaşkanı Gül'ü birlikte uğurladılar. Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, daha sonra resepsiyondan ayrıldı.

"EŞSİZ OLMASI NORMAL DEĞİLDİ"
Resepsiyona yalnız gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de, ''Eşli katılımı nasıl değerlendiriyorsunuz, yine bir gelenek yıkılmış gibi...'' sorusu yöneltildi.

Gül, ''Bu tür faaliyetler eşli olur biliyorsunuz. Eşsiz olması pek normal değildi. Meclis Başkanımız doğru yapmış. Bu işler böyledir, her tarafta gelenek bu şekildedir. Kendimize has durumlar, ağırlama mecburiyeti hasıl oluyordu o dönemler. Ama gördüğünüz gibi her şeyin bir vakti vardır'' dedi.

"ASKERİN KATILIMI ONUR VERİCİ"
Bir gazetecinin, ''Resepsiyona daha önce askerler üst düzeyde katılmıyordu. İlk kez böyle bir katılımı nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna karşılık Gül, ''Devletin bütün birimlerinin katıldığı yerde... Silahlı kuvvetlerimiz de devletin en önemli birimlerinden, organlarından. Dolayısıyla silahlı kuvvetlerimizin böyle milli günlerde olması çok önemli anlam ifade edebilir. O bakımdan çok memnuniyet verici, bütün milletimize, herkese de çok gurur ve onur vericidir. O bakımdan büyük memnuniyet duyulmuştur herhalde'' dedi.

CHP VE BDP'NİN OLMAYIŞI
Cumhurbaşkanı Gül, ''23 Nisan törenlerine katılan ve katılmayan partiler oldu. BDP yurt dışında, CHP Genel Başkanı buraya katılmıyor. Bu tabloyu nasıl değerlendiriyorsunuz'' sorusuna da, ''CHP Genel Başkanı konuşma yaptı. Bilemiyorum, belki biraz sonra gelirler. Meclis'te bütün milletvekilleri ve grupların olması gerekirdi. Gruplar adına, her zaman olduğu gibi herkesin düşüncelerini farklı farklı da olsa ifade etmesi gerekirdi. Nitekim konuşan siyasi partilerimizin başkanları, birbirinden farklı düşüncelerini ifade etti. BDP'nin de olup, düşünceleri neyse konuşmaları iyi olurdu, hoş olurdu'' yanıtını verdi.

BAHÇELİ: OLUMLU BİR GELİŞME
Geceye katılan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, ''Genelkurmay Başkanı resepsiyona katıldı. Nasıl değerlendirirsiniz?'' sorusunu, ''AK Parti'nin 9. yılı hayırlı oluyor. Ülkemiz açısından olumlu bir gelişme. Gerilimi aşağı çeker. Normalleşme sürecini hızlandırır'' diye yanıtladı.

''Türbana ilişkin yasak sona erdi resepsiyonlarda. Nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna Bahçeli, ''Bu soru, hala sorun olduğunun işareti olarak görülür. Onun için artık bu sorulardan vazgeçin. Hayat normalleşiyor, güzel bir Türkiye'ye doğru gidiliyor. Bugünkü manzara da onu gösteriyor'' yanıtını verdi.

"ÇİÇEK'E TAVRIMIZ YOK"
CHP lideri Kılıçdaroğlu, Meclis'teki resepsiyon yerine Çankaya Belediyesi tarafından Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda düzenlenen '1000 Çocuk Korosu' konserine katıldı.

Bir basın mensubunun “TBMM’deki resepsiyona katılmayacak mısınız?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, çocuklarla beraber olmayı istediğini kaydederek, “Onların şarkılarını, Türkülerini, oyunlarını izleyeceğim. Bugün de Çocuk Bayramı. Dolayısıyla benim burada olmamdan daha doğal ne olabilir” dedi.

TBMM’deki resepsiyona neden katılmadığına ilişkin bir soruya Kılıçdaroğlu, “Oraya arkadaşlarımız katılacaklar. Ben geçen yıl da buraya katılmıştım. Çocuklarla beraber olmayı seviyorum. Umarım sizler de seveceksiniz” diye yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, bir başka soru üzerine de TBMM Başkanı Çiçek’e yönelik bir tavrının olmadığına işaret ederek “Hayır, öyle bir tavır yok” diye konuştu.

BDP’liler ise tutuklu milletvekilleri nedeniyle bu yıl hiçbir etkinliğe katılmama kararı aldıkları için resepsiyonda yer almadı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...