Numan Kurtulmuş: Düzenleme bir af değildir

Numan Kurtulmuş cinsel istismar düzenlemesinin bir af niteliği taşımadığını belirtti. Kurtulmuş okullarda uyuşturucuyla mücadele kapsamında 54 bin 500 okulun etrafına kamera sistemi yerleştirileceğini de açıkladı.

ntv.com.tr 21.11.2016 - 16:17 | Son Güncelleme : 21.11.2016 - 16:47

Numan Kurtulmuş: Düzenleme bir af değildir

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın açıklaması yaptı. Cinsel istismar düzenlemesine ilişkin soruları da yanıtlayan Kurtulmuş, düzenlemenin bir af niteliği taşımadığına değindi. Kurtulmuş ayrıca CHP ve MHP'den düzenlemeye ilişkin somut teklifler gelirse değerlendirmeye hazır olduklarını belirtti. 

Okullarda uyuşturucuyla mücadele kapsamında yeni adımlar atacaklarını aktaran Kurtulmuş, Türkiye genelinde 54 bin 500 okulun etrafına kamera yerleştirileceğini açıkladı.

Kurtulmuş'un açıklamasının satır başları şöyle; 

Türkiye'nin Milli Tarım Projesi'nin bir kere daha dile getirilmesi ve yapılacak çalışmaların bir kez daha gözden geçirilmesi. Çalışmalar kapsamında özellikle Türkiye'nin tarımsal alanlarından 136 ovanın tarımsal sit alanı kabul edilmesi kararlaştırılmıştır. Bütün tohumların sertifikalı hale getirilmesiyle ilgili karar alınmıştır. 

Türkiye'de hayvancılığın artırılması bakımından kısa vadede yapılacak çalışmalar gözden geçirilmiş. Bu alanda bir taraftan milli varlığımızın artırılması diğer yandan da 2017 yılında sıkıntı çekilmemesi için hayvan ithalatının sağlanmasına izin verilmesi prensipte kararlaştırılmıştır.

Veri merkezlerinin Türkiye'de oluşturulması projesi. Bildiğiniz gibi Türkiye'deki verilerimiz yurtdışına gidiyor ve yurtdışından geri geliyor. Bu güvenliğin sağlanmasına katkıda bulunacaktır. Bu alanda ciddi bir istihdamın ortaya çıkacağını biliyoruz. Böylece hem veri güvenliğimizi, hem yazılımdaki gelişimi de arttıracağız. 

UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE

Güvenli okul projesi çerçevesinde okulların çevresi kamerayla gözlenecek. Güvenlik birimleri de seyyar birimlerle okulun etrafında güvenliği sağlayacaktır. Çok hızlı bir şekilde bu çalışma başlanmıştır. Bazı okullarda halihazırda var. Ümit ediyoruz ki 54 bin 500 okulun çalışması da en kısa sürede tamamlanır. 

Ekonomiyi yakınen takip ediyoruz. Ekonomide olağanüstü bir durum söz konusu değildir. Ekonomi Koordinasyon Toplantısı sürekli yapılan bir toplantıdır. İlgili kurumların bütün yetkilileri, Merkez Bankası, diğer kurullar hepsi bir araya gelir, ekonomi yönetimiyle birlikte kararlar alınarak devam edilir.

CİNSEL İSTİSMAR DÜZENLEMESİ

Burada sivil toplum kuruluşlarının, milletvekillerinin farklı kuruluşların kanaat ve değerlendirmelerini gözden geçiriyoruz. Şu yanlış anlayışı ortadan kaldırmak lazım, Düzenleme tecavüz suçlarını kapsamıyor kapsamayacak. Bu konuda CHP ve MHP'nin başka teklifleri varsa değerlendireceğiz. 

Düzenleme bir af değildir. Sadece hukuki bir düzenlemedir. Dediğim gibi CHP ve MHP'nin başka bir teklifi varsa getirsinler değerlendirelim. Herhangi bir şey konuşulacaksa CHP ve MHP'nin kendi tekliflerini somut olarak getirirlerse bunlar gözden geçirilir. 

Bir eleştiri var ortada , başka bir teklif getirilmesi eleştiriyi yapanların görevi değil midir? Yeni bir şey olması için yeni bir teklif getirilmesi gerekir.

İSRAİL'DEKİ EZAN DÜZENLEMESİ

İsrail'de, Mescid-i Aksa'da ve diğer camilerden ezan okunmasıyla ilgili kısıtlamanın gündeme getirilmesi, hiçbir bakımdan kabul edilebilecek bir durum değildir. İnanç, din, vicdan özgürlüklerine bütünüyle aykırı olan bir durumdur.

ŞANGAY BEŞLİSİ

Türkiye dünyanın bütün bölgeleriyle eş zamanlı olarak ilişki kurabilecek ender ülkelerden bir tanesidir. Türkiye'nin diğer bölgelerle ilişkileri eşzamanlı olarak devam ediyor. Bildiğiniz gibi şu an Şangay İş Birliği'nin zaten gözlemci üyesiyiz. Gelişmeleri zaman içerisinde göreceğiz.

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI VE MHP'YLE GÖRÜŞMELER

Görüşmeler genel çerçevesi itibariyle olumlu bir şekilde devam ediyor. Milliyetçi Hareket Partisi'ne teklifimizi verdik. Henüz MHP inceleme safhasında olduğu için nihai cevabını ortaya koymuş değil. MHP bir karar verecek ondan sonra 330'u aşacağımız anlaşıldığı takdirde hızlıca Meclis gündemine gelecektir. 

ARAÇLARDA ÖTV DÜZENLEMESİ

ÖTV ile ilgili düzenlemenin Bakanlar Kurulu'na devredilmesi düzenlemesi Meclis'ten geçti henüz Cumhurbaşkanımızın onayından geçmedi. Cumhurbaşkanı'nın onayından geçtikten sonra yasalaşmış olacak. Yasalaştıktan sonra ÖTV oranlarının ne olacağıyla ilgili Maliye Bakanlığımız bir çalışma yapacak. Çalışmalardan sonra teklif ortaya konacak. 

Sayfa Yükleniyor...