Ömer Çelik'ten 'PKK-PYD sergisi' açıklaması

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Avrupa Parlamentosu binasında açılan PKK-PYD sergisiyle ilgili konuştu.

Anadolu Ajansı 13.07.2016 - 09:46 | Son Güncelleme : 13.07.2016 - 09:48

Ömer Çelik'ten 'PKK-PYD sergisi' açıklaması

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Avrupa Parlamentosunda (AP) terör örgütü PKK ve Suriye'deki uzantısı PYD üyesi teröristlere yönelik fotoğraf sergisi açılmasına tepki gösterdi.

Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, AP'de bazı milletvekillerinin girişimiyle açılan sergide terör örgütü PKK-PYD propagandası yapılmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Evrensel değerleri savunması gereken AP'nin herşeyden önce teröre karşı en kararlı, en net duruşun sergilendiği yer olması gerektiğine vurgu yapan Çelik, "Terör örgütü propagandası yapan bir sergi açılması, insanlığa karşı suç işleyen bir örgüte AP binasında yer açılması anlamına gelir." değerlendirmesinde bulundu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: AP'nin bu tutumu, terörün propagandasıdır, teröre açık destektir. Bu ifade hürriyeti olarak değerlendirilemez

Çelik, terör propagandası yapılan bir sergi açılmasının, evrensel değerlere olduğu kadar Avrupa Birliği'nin temsil ettiği değerlere de karşı olduğunun altını çizerek şunları kaydetti:

"Bir yerde PKK-PYD sergisine izin verilmesi DAEŞ propagandası yapılmasından farksızdır. AP'nin masum insanları katleden terör örgütlerinin propagandasını yapan bu tipetkinliklere izin vermemesi gerekir. AP'nin AB değerlerine de karşı olan bu oluşumlara karşı kararlı bir duruş sergilemesini bekliyoruz."

Sayfa Yükleniyor...