ABD'nin ilk araştırma üniversitesi olarak tanınan Jonhs Hopkins Üniversitesi'nden bir araştırmacı, şimdiye kadar bilinen pankreas kanseri işaretlerinden 50 bin tanesini bir araya getiren bir çalışma yaptı.

Doçent Dr. Akhilesh Pandey, var olan kısıtlı kaynaklara ek olarak yapılan çalışmanın biyo işaretlerin klinik değerini arttırmak için iyi niyetli bir çaba olduğunu kaydetti. Pandey, stratejilerin geliştirilmesi için büyük resmin görülmesinin önemli olduğunu belirtiyor.

Pandey ve ekibi pankreas kanserini ortaya çıkarabilecek 2,516 potansiyel biyo işareti ortaya çıkardı. Pandey'in ekibinin ortaya çıkardığı bulgulardan 200'den fazlası dört veya daha fazla makalede üzerinde durulduğu için kısa listeye kaldı. Bilim insanları, bazı proteinlerin kansere yakalanmayan hastalarda daha verimli olduğunu da ortaya çıkardı.

Pandey, araştırmalarını derinleştirmek için ihtiyaç duyduğu motivasyonun önde gelen diğer kanser araştırmacılarının da kendisi gibi pankreas kanserini tanılamak için işaret olarak kabul edilebilecek birçok bulguya rastlamış olmasından geldiğini ifade ediyor.

"Tedavi etme ve veritabanı oluşturma süreçleri çok eğlenceli konseptler değiller" şeklinde konuşan Pandey, "Ancak heyecan verici yeni keşifler yaptığımız sürece kataloglarımızı güncelleyip başkalarıyla paylaşacak kadar vakit harcamaya motivasyonumuz oluyor" dedi.

PLoS Medicine isimli dergide yayınlanan araştırma raporunda, dünya genelindeki diğer araştırmacılara 50 bin maddeden oluşan listede yer alan biyo işaretlerin incelenmesi ve doğruluklarının test edilmesi istendi.