Kalan Müzik'in sahibi Hasan Saltık, Kürtçe açılım ve Kürtçe yayın tartışmalarının yaşandığı bir dönemde, Türkiye'nin Eurovison Şarkı Yarışması'na Kürtçe bir şarkıyla katılmasını istedi.

NTV yayınına katılan Hasan Saltık, şunları söyledi:

“Ülkemizde Türkçe’den sonra en çok konuşulan dil Kürtçe’dir. Bu süreçte iyi ve anlamlı olacağını düşündüm. Çünkü Kardeş Türküler olsun, Aynur olsun Avrupa’nın en büyük salonlarında çok güzel konserler verdi. Türkiye'nin tanıtımına çok büyük katkıda bulundular.

Çok iyi besteler yapılabilir. Aynur, Kardeş Türküler ve Şivan Perwer hatta İbrahim Tatlıses bizi temsil edebilir. Çok da hoş olur. Kürtçe dedik ama diğer dillerden de olabilir. Lazca, Süryanice de olabilir. İngilizce oluyorsa Kürtçe neden olmasın?

15 yıldır bana hep kızdırlar, bir sürü de dava açtılar. Ama benim geldiğim noktaya gelindi, 15 yıl önce DGM’lerde ifade verirken söylüyordum zaten. Öyle bir sürece gelindi ki, azınlık dillerle ilgili CD’ler bakanlar, başbakanlar tarafından artık dünyaya hediye edildi. Bu yasaklar çok saçmaydı zaten. İnsanın ana dili ile konuşması kadar doğal ve kutsal bir şey yoktur diye düşündük.”