Sığınma evindeki kadınlar meslek öğrenecek

Gaziantep Büyükşehir Belediyesine bağlı sığınma evinde kalan ve mesleki eğitim kurslarına katılacak kadınlara istihdamda öncelik tanınacak. Amaç; kadını güçlü hale getirmek...

Anadolu Ajansı 30.09.2011 - 11:01

Sığınma evindeki kadınlar meslek öğrenecek

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi kapsamında Büyükşehir Belediyesi ve İŞKUR İl Müdürlüğü arasında imzalanan protokol uyarınca, sığınma evinde kalan kadınların isteği üzerine mesleki eğitim kurslarına ücretsiz katılmaları sağlanacak, iş bulma becerilerini artırıcı eğitimler düzenlenecek ve işe yerleştirilmelerinde öncelik tanınacak.       

Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Muhtar Akyol, şiddet gören kadınları yanı sıra eşiyle veya akrabasıyla sorunları olan, cinsel tacize uğrayan, töre ve namus cinayetinden kaçan, zorla evlendirilmek istenen genç kızların kadın sığınma evlerinde kalabildiğini belirtti.       

Akyol, belediye ait sığınma evinde Gaziantep'in yanı sıra Kahramanmaraş, Adıyaman, Şanlıurfa, Siirt, Van, Kars, Hatay ve Konya'dan gelen kadınların da bulunduğunu ifade ederek, şunları söyledi:      

''Şiddet gören her kadına bizim kapımız açık. 18 yaşından büyük, bekar veya evli kadınlar ile 10-12 yaşına kadar olan çocukları alıyoruz. Burada üçer aylık dönemlerle barındırıyoruz. Şu anda sığınma evinde 8 kadın ve 3 çocuk var. Sığınma evinin açıldığı 1 Mart 2011 tarihinden itibaren de 30 kadın, 25 çocuğa hizmet verdik.

Onların barınma, giyinme her türlü ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Kadın sığınma evi 5 yıldızlı otel ayarında bir yer. Büyükler için de çocuklar için de okuma salonları, zaman geçirecekleri TV ve oyun salonları, spor aletleri var. Kadın orada kendini dinliyor, ne yapıp yapmayacağına karar veriyor. Bir kuruş ücret almıyoruz. Ayrıca harçlık bile veriyoruz. Bu kadınların çoğu kırsal kesimden geldiği için alışveriş yapmasını bile bilmeyenleri var. Ayda 100-150 TL harçlık veriyoruz, onlar da alışveriş keyfini yaşıyorlar. Projenin içerisinde kadınlara meslek edindirme çalışmaları da var. Ama gelen kadınların çoğu evine dönüyor. 3 ay sonrasında da kalmak isteyenler oluyor.''
       
''ŞİDDETTEN UZAK VE GÜVENLİ BİR YAŞAM''
Kadın sığınma evinde kalan kadınların bazılarının meslek edindirme ve el beceri kurslarına gittiğini ve sonrasında onları kuaförlük, aşçılık gibi işe yerleştirdiklerini bildiren Muhtar Akyol, sığınma evlerinde kalan kadın ve çocukların yaşamlarını şiddetten uzak ve güvenli şekilde sürdürebilmeleri için ekonomik ve sosyal açıdan desteklediklerini, bu kapsamda çeşitli kamu kurum kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin yanı sıra İŞKUR İl Müdürlüğü ile 5 yıllık protokol imzaladıklarını ifade etti.        

Akyol, şöyle devam etti:       

''Kadın artık 'ben eşimden ayrılmak, eve çıkmak istiyorum' dediği zaman Sosyal Yardımlaşma Vakfı bu kadına destek veriyor. Belli bir süre kirasını ödüyor, kadının kendi ayakları üzerinde durmasını sağlıyor. İŞKUR da destek veriyor, işe yerleştiriyor. Sığınma evinde kalan kadınlara 'bir meslek edinmek ister misiniz?' diye soruyoruz. Çalışmak isteyen olursa İŞKUR'a başvurulacak, uygun kurslara katılacaklar. Sonra da bu kadınlara istidamda öncelik tanınacak. Ama kurs için çok talep gelmiyor. Kurstan ziyade temizlik, çay, yemek, kuaförlük, çocuk bakıcılığı, aşçılık gibi işlerde hemen çalışmak istiyorlar.''        

Türkiye'de kadınların iş gücüne katılım oranının çok düşük olduğuna işaret eden Akyol, ''Sığınma evinde kalan kadınların, ailesinin yanlarına dönseler bile İŞKUR ile yaptığımız protokolden yararlanmalarını isteriz. En azından ayakları yere basar. Amaç kadını güçlü hale getirmek, kendine güveni olan, toplumda yeri olan konuma getirmek. Ama bunu önce kadınların kendilerinin istemesi lazım'' diye konuştu.        

Akyol, protokol uyarınca sığınma evinde kalan kadınların ürünleri için pazar yeri de sağlayacaklarını kaydetti.
       
''KADINLARA ÖNCELİK TANIYORUZ''
İŞKUR İl Müdürü İlyas Bulduk da danışma merkezine başvuran ve sığınma evinde kalan kadınların istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına ücretsiz katılımını sağlamaya çalıştıklarını, aynı zamanda iş bulma becerilerini artırıcı eğitimler düzenleyeceklerini söyledi.        

Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında, sığınma evinde kalan kadınların istihdamına öncelik tanıdıklarını belirten Bulduk, ''Protokol yeni başladı. Bize düşen yükümlülükleri yerine getiriyoruz. Kadın bizim için önemli. Eğitim ailede başlar. Bu açıdan toplumun direği ailedir, ailenin direği de evde annedir. Eğer toplumu iyileştirmek, kalkındırmak istiyorsak kadınların sosyoekonomik durumunu iyileştirmemiz lazım'' diye konuştu.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...