Sürpriz ziyaret ne anlama geliyor?

Gazeteciler ve uzmanlar Obama'nın sürpriz ziyaretini yorumladı.

07.03.2009 - 15:36

Sürpriz ziyaret ne anlama geliyor?

Washington'daki haberlere göre Başkan Obama, Nisan başında, Londra'daki G-20 toplantısına, Strasbourg'daki NATO zirvesine ve Prag'da AB liderleri toplantısına katılacak; ardından da  Nisan''ın ilk haftasında Türkiye'ye gelecek. Obama'nın 7 Nisan'da Ankara'da olması bekleniyor.


Ziyarette, özellikle Afganistan,İsrail-Filistin ve İsrail-Suriye sorunu, Irak ve İran konuları ele alınacak.

Bu sürpriz ziyaret ne anlama geliyor? Ermeni meselesi konusunda olumlu bir adım olarak değerlendirilebilir mi?

Uzmanlar ve gazeteciler NTV'ye ziyaretin ne anlama geldiğini yorumladı.

Ruşen Çakır (NTV Siyaset Danışmanı): Büyük bir ihtimalle yerel seçimlerden sonra gelir. Hangi grup ülkelere gidecek, bu önem arzedecek. Öncelikle Irak'a gidecektir. İlk dış gezilerinde Türkiye'yi de programa dahil etmesi önemli. İslam dünyasına mesaj vermek isteyecekse bunun anlamı çok çok daha büyük olur. Her halükarda ilişkilere olumlu katkıda bulunacak. Ermeni meselesi ve Filistin sorunu gibi çok çetin müzakerelerin de yaşanacağı bir ziyaret olacaktır. Avrupa turundan önce Türkiye'ye gelmesi de çok anlamlı olur. Türkiye'ye verilmiş önemli bir destek olur. Sembolik anlamları da yüksek olacak bir gezi olur. Çok olağanüstü bir gelişme ve haber. Bütün tarafların lehine olacak bir ziyaret.

Semih İdiz (Milliyet Gazetesi Yazarı): Türk-ABD ilişkileri yeni bir döneme giriyor. Bu 1 ay kritik bir dönem olacak, Nisan ayında beklenen olumsuzluk (Ermeni meselesi) açısından  dolaylı bir mesaj olabilir. Türk-ABD ilşikileri, ziyaretle birlikte yeni bir düzleme çıkıyor. Bush dönemindeki 'kara bulutların olduğu devir' kapandı diyebiliriz. Türkiye'den sonraki olası duraklarının İsrail ve Mısır olacağını söylemek mantıklı. Suriye-ABD ilişkilerinde de bir gelişme beklenebilir. Önümüzdeki birkaç hafta ABD ve Türkiye eksenli olarak hareketli geçecek. Türkiye'nin bölgedeki potansiyel rolü çok önemli. Suriye-ABD ilişkilerinde de önemli gelişmeler olacaktır ve bu Türkiye'nin potansiyel rolünü gerçeğe dönüştürecektir.

Ömer Taşpınar (Brooking Enstitüsü Türkiye Uzmanı): Avrupa ziyareti çerçevesinde Türkiye'ye de gelmeye karar verdi. Yeni yönetimin beklentileri var, bunun başında Afganistan geliyor. Afganistan'a 30 bin asker yollanıyor, burada Türkiye'den daha çok destek istenecektir. Suriye-İsrail konusunda da Türkiye'den ciddi destek bekleyeceğini dile getirecektir. 24 Nisan'da Başkan Beyaz Saray'dan mektup yayınlar. Burada söylenecekler çok önemli. Bu konuda bir adım atılacaksa, bunu Türkiye'yle değerlendirecektir. Bu konuda Türkiye'ye zaman vermek isteyebilir. Türkiye'nin Ermenistan'la ilişkilerini birinci ağızdan öğrenmek isteyebilir. Bu ziyaret Ermeni meselesi konusunda da iyi bir adım olabilir.

İlter Türkmen (Emekli Büyükelçi): Bence Obama'nın ziyareti Afganistan, Irak ve Ermenistan konularından daha önemli. ABD Dışilşeri Bakanı Clinton’un genel tutumu ve Başkan Obama’nın geleceğini bildirmesi, yeni yönetimin Türkiye’yi yeniden kazanmak için giriştiği bir inisiyatiftir. Yeni yönetim, Türkiye’yi hakikaten kazanmak, eskisi sağlam bir müttefik haline getirmek ve bir sempati havası yaratmak istiyor.

ABD Başkanı Bill Clinton’un Türkiye ziyaretini hatırlamak lazım. Geldiği zaman Meclis’te güzel bir konuşma yaptı, depremden sonra gelmişti ve sembolik jestler yaptı. Türkiye’de bir kahraman oldu. Türkiye-ABD arasındaki dostluğu kazandırmak istiyorlar. Elbette PKK, Afganistan ve Irak konuları görüşülecek ama bence bu ziyaretin anlamı daha derin."

Kadri Gürsel (Milliyet Gazetesi Yazarı): Obama'nın gelişi pek çok bakımdan olumlu. Bu ziyaret Obama'nın 24 Nisan'da 'soykırım' sözcüğünü telafuz etmeyeceğinin garantisi diyebiliriz. Ziyaret Türk-ABD ilişkilerinde belli başlı konularda ortak parametrelerin sağlandığını gösteriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...