TBMM'de 15 Temmuz anması

TBMM'de düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anmasında konuşan TBMM Başkanı Kurtulmuş, darbe girişimi için "Kökü dışarıda olan bir teşebbüstü." dedi.

TBMM'de 15 Temmuz anması

TBMM'de, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla 15 Temmuz Şehitler Anıtı'nda Tören düzenlendi.

Törende TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz 15 Temmuz Şehitler Anıtı'na karanfil bıraktı. Kuran'ı Kerim tilaveti ile devam eden törende, Diyanet İşleri Bakanı Ali Erbaş dua okudu.

Burada bir konuşma yapan Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş,

15 Temmuz'un sadece yönetime el koyarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ve mevcut hükümeti iş başından uzaklaştırma hedefini taşıyan karanlık bir teşebbüs olmadığına dikkat çekti.

"Bu aynı zamanda iç savaşı tetiklemek üzere düğmeye basılmış olan, kökü dışarıda olan bir teşebbüstü." diyen Kurtulmuş, "Bu teşebbüs sadece adına FETÖ dediğimiz bir dar grubun ordunun içerisinde öbeklenmiş ve odaklanmış bir ihanet çetesinin işi değil, apronda sırasını bekleyen başka ihanet çetelerinin de işin içinde olduğu, uluslararası güçlerin de destek verdiği son derece karmaşık ve son derece komple dizayn edilmiş bir darbe teşebbüsüydü." ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş, "Bu özelliğiyle sadece bir çeteyi değil, bir grubu değil emperyalist bir teşebbüsü de işaret etmek, bilmek, anlamak ve gelecek nesillere anlatmak durumundayız. 15 Temmuz darbe teşebbüsünün bu özellikleriyle de birlikte hiç hesaba katamadıkları bir şey milletin sokaklara, meydanlara çıkıp, direnebilme kabiliyetini göstereceğiydi. Allah’a çok şükür bu millet imanı kadar aziz bildiği vatanını korumak, ülkesini korumak, işgalcilere imkan tanımamak için can siperane bir şekilde sokaklara çıktı." diye konuştu.

DEVLET YILMAZ: İHANET DOLU SON HALKA

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da 100 yıl önce istiklal mücadelesine karargah olmuş gazi mekanda, aynı ruhla gerçekleşen 15 Temmuz milli direnişini yad etmek için TBMM'nin düzenlemiş olduğu anma törenini son derece anlamlı bulduğunu söyledi.

Hain kalkışmayı durdurmak için canlarını feda eden şehitlere Allah'tan rahmet, şehit yakınlarına sabır, gazilere sağlıklı ve huzurlu bir ömür dileyen Yılmaz, 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin, ’de demokrasi ve millet iradesine vurulmaya çalışılan prangaların ihanet dolu son halkası olduğunu vurguladı.

"TÜM DARBELERDEN FARKLI"

Yılmaz, 15 Temmuz’da FETÖ üyelerinin tertip ettiği girişimin, milletin tanklara, silahlara göğsünü siper etmesiyle engellendiğini ve bir direniş destanına dönüştüğünü vurgulayarak, 15 Temmuz darbe girişiminin geçmişteki tüm darbe girişimlerinden bu yönüyle ayrıldığını söyledi.

Sayfa Yükleniyor...