TSK: Sanık bile olsalar görev başındalar

Genelkurmay’dan yapılan açıklamada, soruşturmalarda sanık olarak yargılanan askerlerden bazılarının Güneydoğu’da görev yaptığı örnek gösterilerek, “Bütün personelimiz görevinin başında” denildi.

Haberler 23.07.2010 - 11:37

TSK: Sanık bile olsalar görev başındalar

Genelkurmay Başkanlığı, Haftalık Bilgilendirme Toplantısı uzun bir aradan sonra bugün yapıldı.

Soruların alınmadığı toplantıda Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, isim vermeden “Balyoz” soruşturmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Tuğgeneral Metin Gürak, Hakkari Çukurca Hantepe'deki terörist saldırı sonrasında saldırı haberini alan Tümen Komutanı ve Tugay Komutanı'nın çatışma çıkan bölgeye helikopterle inmek istediğini, ancak sıcak temas devam ettiği için bunu yapamayarak, her türlü riski göze alarak olay yerindeki personele karadan ulaştıklarını söyledi.

Gürak, ''Bu olayda da görüldüğü üzere, yargı sürecinde sanık bile olsalar, bazıları tarafından masumiyet karinesi ayaklar altında çiğnenerek suçlu olarak gösterilseler dahi bütün bu şartlar altında bile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bütün personeli görevinin başındadır'' dedi.

‘KİMLER OLDUĞU BELLİ DEĞİL’
Tuğgeneral Gürak, TSK içindeki bazı askeri personelin Heron insansız hava araçlarını düşürmeye çalıştıkları ile ilgili iddialar konusunda da yorumda bulundu.

Gürak, bu konunun basında yer aldığı gibi ne isim, ne rütbe, ne de kimliğini belli edecek hiçbir bilgi olmayan iki belirsiz kişi arasında geçen bir konuşma metni olduğunu ifade etti.

Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı, halen Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın konu üzerindeki delil tespiti işlemleriyle ilgili çalışmasını çok yönlü olarak sürdürdüğünü de sözlerine ekledi.

Bir gazetede yer alan haberde, iki asker arasında geçtiği iddia edilen konuşmada, insansız hava aracı Heron'un PKK’lılara zarar verdiği gerekçesiyle düşürülmesi istendiği öne sürülmüştü.

Sayfa Yükleniyor...