Türkiye’de kül tehlikesi beklenmiyor

Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Sarıkaya, 24 saat içinde Türkiye'de herhangi bir kül bulutu etkisi, tehlikesi ve riski beklenmediğini bildirdi.

Anadolu Ajansı 19.04.2010 - 17:58

Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğünde Sarıkaya başkanlığında, İzlanda'daki yanardağ patlamasından sonra oluşan ve Türkiye'ye ulaşan toz ve kül bulutunun etkileri konusunda değerlendirme toplantısı yapıldı.

Müsteşar Sarıkaya, son günlerde basında yer alan haberlere açıklık getirmek ve bilgi kirlenmesini önlemek amacıyla toplantıyı düzenlediklerini söyledi.

İzlanda'daki volkanik patlamanın gerçekleştiği 14 Nisan gecesinden itibaren Avrupa'nın orta ve kuzey bölümlerinin volkanik kül bulutlarından yoğun olarak etkilendiğini ifade eden Sarıkaya, Türkiye'nin kuzey kesimlerinde dün akşam ve gece saatlerinde Orta Karadeniz ve Batı Karadeniz kıyıları, Samsun, Zonguldak, Sinop, Ordu, Kastamonu ve Bartın ile İstanbul'un kuzey çevrelerinde 6 bin-10 bin metre arasındaki uçuş seviyelerinde kül bulutlarının hafif şekilde etkili olduğunu kaydetti.

Tahminlerine uygun olarak kül bulutunun yer seviyesinde etkili olmadığını belirten Sarıkaya, fakat Türkiye'nin Afrika ve Arabistan üzerinden gelen ''sahra tozları'' denilen toz taşınımından etkilendiğini kaydetti. Sarıkaya, İzlanda kaynaklı kül taşınımı ile sahra tozunun farklı olaylar olduğunu, karıştırılmaması gerektiğini vurguladı.

Müsteşar Sarıkaya, yağmur bulutlarının bulunduğu ve insanların yaşadığı yer seviyesinde herhangi bir kül bulutu olayı olmadığını belirterek, sadece dün ülkenin kuzey kesimlerinde 6 bin-10 bin metre arasında hafif bir etkilenmenin tespit edildiğini ifade etti. Sarıkaya, şöyle devam etti;

''Yapılan son tahminlere göre, ülkemizin önümüzdeki 24 saat içerisinde kül bulutlarından etkilenmesi beklenmemektedir. Bu iyi bir haber. Önümüzdeki 24 saatlik periyot tahminlerin sıhhatli yapılabildiği periyottur. Böyle bir kül bulutu etkisini beklemiyoruz. Ancak bu süre içerisinde Avrupa'nın orta ve kuzey bölümü, İngiltere, Fransa, Almanya, Danimarka ve Rusya'nın zaten mevcut olan etkilenmesinin devam edeceğini tahmin ediyoruz, bekliyoruz.

Volkanik patlamaların etkisi, uydu görüntüleri takip edilerek, atmosferik sirkülasyon ve önümüzdeki periyotlarda üst seviye rüzgarlarının yön ve şiddetindeki değişiklik dikkate alınarak yeni değerlendirmeler yapılacaktır.''

YENİ PATLAMA OLMAZSA SORUN YOK
Bu tahminlerin, şimdiye kadar olmuş patlamalar ve yayılmalar üzerine yapıldığını ifade eden Sarıkaya, ''Yeni bir patlama olursa bunların ne şekilde yayılacağı, rüzgar durumuna göre, atmosferik şartlara göre tahmin edilmek suretiyle kamuoyuyla paylaşılacaktır'' dedi.

Türkiye'nin yer seviyesinde şimdiye kadar kül bulutlarından etkilenmediğini yineleyen Sarıkaya, ''Eğer yeni bir patlama olmaz ise mevcut patlamanın etkisini geleceğe taşımak suretiyle yapılan tahmin ise 24 saat içinde ülkemizde herhangi bir tehlike, risk, kül bulutu taşınımı gerek yer seviyesinde, gerek atmosferin üst tabakalarında beklenmemektedir'' diye konuştu.

Yağmur bulutlarının yerden yüksekliğinin 500-3 bin 500 metre arasında değiştiğini, Türkiye'ye gelen kül bulutunun seviyesinin ise 6 bin-10 bin metre arasında olduğunu belirten Sarıkaya, şu bilgileri verdi:

''Yağmur yağarsa yağan yağmur, kül bulutunun içinden geçmeyeceği için zaten herhangi bir kül taşınımı veya asit yağmuru oluşumu söz konusu değil. Ancak tersi olursa yağmur bulutu yukarda, kül bulutu yere kadar inerse yağmur yağarken kül bulutunun içinden geçip içine kükürtdioksidi alırsa bunun sülfirik aside dönüşerek, asidik etkisi söz konusu olabilir. Ülkemize gelen kül bulutu, yağmur bulutlarının üzerinde olduğu için şu an böyle bir olay söz konusu değil.''

SAĞLIK AÇISINDAN TEHLİKE YOK
Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom, ''kül bulutlarının yağmurla birleşmesi halinde sağlık açısından sakıncalarının ne olacağının'' sorulması üzerine, volkanın patlamasından bu yana Sağlık Bakanlığı ile Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün, koordineli şekilde olayı 24 saat esasına göre takip ettiğini ifade etti.

Çom, Türkiye'nin kuzey kesimlerinde görülen kül bulutlarının, yer seviyesine inmediği, üst kısımlarda olduğu ve yoğunluğunun az olduğu şeklinde tespitler yapıldığını anımsatarak, ''Bu nedenle o bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın da diğer bölgelerdeki vatandaşlarımızın da endişeye kapılacakları herhangi bir durum bulunmamaktadır'' dedi.

Kül bulutlarının yağmur bulutlarıyla birleşmesi ihtimali söz konusu olursa astım, bronşit, kronik akciğer, kalp rahatsızlığı olanların veya çok küçük çocukların açık havada daha az zaman geçirmelerinin tavsiye edileceğini ifade eden Çom, ''Ancak ilerde atmosferin durumunun değişmesi, patlamaların devam etmesi gibi başka hadiseler olursa biz de vatandaşlarımıza ek tıbbi, önlem ve uyarılarımızı duyuracağız'' diye konuştu.

Kamuoyunda gereksiz yere panik yaratılmamasını, her yağmur yağdığında kaygılanılmamasını isteyen Çom, asit yağmurlarının oluşması durumunda, açık havada bulunulmaması, kapalı mekanlarda zaman geçirilmesinin yeterli olacağını belirtti. Seracettin Çom, ''Ülkemiz, sağlık açısından şu an itibarıyla büyük bir risk taşımamaktadır'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...