Yılın en iyi belgeselleri NTV Belgesel Kuşağı'nda

29. İstanbul Film Festivali'nde NTV Belgesel Kuşağı’nda bu yıl çevre kirliliği, müzik, plastik sanatlar, komplolar, din, sinema, bilim, moda, dans ve siyaset gibi farklı konuları işleyen 18 belgesel yer alıyor.

29.03.2010 - 12:58

Yılın en iyi belgeselleri NTV Belgesel Kuşağı'nda

18 Nisan'a kadar sürecek 29. İstanbul Film Festivali'nde 200'den fazla film seyirciyle buluşacak. Festivalin en çok ilgi gören bölümlerinden, NTV'nin sponsor olduğu gelenekselleşen NTV Belgesel Kuşağı'nda da ödüllü ve yılın en çok dikkat çeken belgeselleri yer alıyor.


18 belgesel filmin yer aldığı NTV Belgesel Kuşağı, 5 Nisan’da başlayacak 12 Nisan’a kadar devam edecek. Festivalin biletleri sinema gişelerinden ve Biletix’den satın alınabiliyor.

İşte NTV Belgesel Kuşağı'nda gösterilecek filmler:

ŞOK DOKTRİNİ
Altın Laleli yönetmen Michael Winterbottom’ın Mat Whitecross’la işbirliği yaptığı Şok Doktrini / The Shock Doctrine, merakla beklenen belgeseller arasında. Ocak ayında Türkiye’yi ziyaret eden ünlü yazar ve eylemci Naomi Klein’ın aynı adlı kitabından uyarlanan film, Klein’ın “Felaket Kapitalizmi” adını verdiği olguyu ele alıyor.

MÜEZZİN
Müezzin, hip hop şarkılarda duyduğu Kuran-ı Kerim ayetleriyle ilgisini çeken tasavvuf müziğinin peşinden İstanbul'a gelen Avusturyalı yönetmen Sebastian Brameshuber'in, Türkiye'de düzenlenen En İyi Ezan Okuma Yarışması'nı anlattığı bir belgesel. İslam inancının temel ibadeti olan namazın çağrısı ezan, müziğin haram olduğunu iddia edenlere rağmen müezzinlerin sanatsal yorumlarıyla icra ediliyor.

KOY
Dünyanın en iyi fotoğrafçılarından Louie Psihoyos’un yönetmenliğini üstlendiği Koy / The Cove, sinemacılar, eylemciler ve dalgıçlardan oluşan bir ekibin Japon balıkçıların yunus katliamını izlemelerini konu ediyor. 2009 Sydney, Stockholm, Ghent ve Sundance’te İzleyici Ödülü, Seattle’da En İyi Film, Boston, Los Angeles, Toronto, Denver Sinema Eleştirmenleri’nin En İyi Belgesel ödüllerinin ardından Koy, En İyi Belgesel dalında da Oscarı kazanan film oldu.

UZAY TURİSTLERİ
Savaş Fotoğrafçısı ve Dev Budalar ile tanıdığımız fotoğrafçı ve yönetmen Christian Frei’ın son belgeseli Uzay Turistleri / Space Tourists, dünyanın ilk uzay turisti İran asıllı Amerikalı Anousheh Ansari’nin çektiği görüntüleri de içeren, hem uzayda hem de Kazak steplerinde çekilmiş son derece çarpıcı bir belgesel.

ÇÖKÜŞ
2004’te The Yes Men filmini çeken Chris Smith’in son belgeseli Çöküş / Collapse, bir felaket filmi. Amerika’yı alt üst eden mortgage krizini birkaç yıl önceden tahmin eden Michael Rupert’la yapılan röportajları konu alan Collapse, dünyanın petrol rezervlerinin tükeneceğini ve toplumsal düzenin çökeceğini öngörüyor.

NEIL YOUNG’IN BAVULUNDAN ŞARKILAR
NTV Belgesel Kuşağı’nda sinemaseverlerin olduğu kadar müzikseverlerin de kaçırmaması gereken belgeseller de yer alıyor. Kanadalı folk, country ve rock efsanesi Neil Young’ın hikâyesini anlatan Jonathan Demme’ın “yüksek sesli, ham, elektrikli rock’n’roll” filmi Neil Young’ın Bavulundan Şarkılar / Neil Young Trunk Show, hayranlarının kaçırmaması gereken bir film.

GÜRÜLTÜ USTALARI - KUZEY IŞIKLARI ALTINDA...
Davis Guggenheim’ın Gürültü Ustaları / It Might Get Loud, U2’dan The Edge, Led Zeppelin’in efsane gitaristi Jimmy Page ve The White Stripes’ın beyni Jack White’ı bir araya getiriyor.

The White Stripes hayranları, ayrıca, grubun 2007 yılında Kanada’da yaptığı turne görüntülerinden oluşan Kuzey Işıkları Altında White Stripes / White Stripes Under Great White Northern Lights adlı belgeseli de kaçırmasın!

HENRI GEORGES CLOUZOT'NUN CEHENNEM'İ
Gözalıcı Romy Schneider'in henüz yirmi altı yaşındayken başrolünde oynadığı eşsiz bir yapım. Delilik ve kıskançlık hakkında, sınırsız bir bütçeye sahip benzersiz bir sinema olayı. Büyük yönetmen Henri-Georges Clouzot imzalı, "olağanüstü" olduğu söylenen, ancak bitirilememiş ve elli yılı aşkın süredir gözlerden uzak kalmış bir film...

Görüntüler kısa süre önce bulundu ve tahminleri de aştı. On beş saatlik çekimler, bazı oyuncular ve çekim ekibiyle yapılan röportajlar, storyboard ve fotoğraflar arasından seçilen malzemelerden hazırlanan bu belgesel, Clouzot'nun anlatmak istediği, ancak şansı yaver gitmeyen efsanevi bir hikâyeyi yeniden hayata geçiriyor.

KIZIL MABET
Gazetecilikten yönetmenliğe geçen Danimarkalı Mads Brügger'e göre "şer ekseni"nin bir parçası olan, "gelmiş geçmiş en katı ve zalim totaliter devlet" Kuzey Kore, hep kapalı bir toplum olageldi. Kapalı kutuya sızan Brügger, kültürel değişim programı bahanesiyle güya Danimarkalı sosyalist bir tiyatro topluluğuymuş gibi özel izin alıp başkent Pyongyang'a gitti; üstelik yanında bir spastik ve bir komedyenle. Burada kaydettiği görüntüler (sansürden geriye kalanlar) bu kapalı topluma hicivle karışık bir politik saldırı olmakla beraber eğlendirici ve benzersiz bir bakış sunuyor.

AMERİKA'NIN EN TEHLİKELİ ADAMI
2010 Oscarlarında En İyi Belgesel dalında aday olan bu film, yakın geçmişe ayrıntılı ve aydınlatıcı bir bakış sunuyor. 1971'de, Vietnam savaşı strateji uzmanlarından Daniel Ellsberg, savaşın yıllarca sürdürülen yalanlara dayandığı sonucuna varır ve New York Times'a yedi bin sayfalık çok gizli belgeler sızdırır. Bu cesur hareket Watergate skandalına, başkan Nixon'un istifasına ve savaşın bitmesine neden olur.

KOLONİ
Variety dergisine göre "çok güzel çekilmiş ve ustaca kurgulanmış", ayrıca "sezonun en güzel görünen en estetik belgeseli" olan Koloni, balarısı tarihinin en krizli dönemini kaydediyor. "Kovan Çökmesi" adıyla anılan ve hiçbir şekilde açıklanamayan bu fenomen, özellikle Amerika'da birçok bölgede kovanları boş bırakarak hem arıcılığı hem de gıda sektörünü tehlikeye attı.

KARALAMA
Günümüzde, yani Holokost'tan iki kuşak sonra antisemitizm nedir? Kendisi antisemit olmakla suçlanan İsrailli yönetmen Yoav Shamir "ezeli kin"in güncel tezahürlerinin peşinde dünyayı dolaşıyor ve bazı sarsıcı yanıtlar buluyor. New York, Moskova, Roma, Polonya, Gazze, Kudüs ve Tel Aviv'de geçen film, kimseyi umursamayan bu arayışında Yahudi liderlere, bir grup İsrailli öğrenciye, tarihçilere ve akademisyenlere yer veriyor; bu aşırı hassas fenomene dair algılarımızı ve kullandığımız dili sorguluyor.

YOLDAŞ MODASI
Deneyimli belgeselci Marco Wilms'in son filmi, bir zamanların Doğu Berlin'inde modacıların ve bohemlerin hiç bilinmeyen dünyalarına müthiş bir yolculuk. Demokratik Almanya'da modellik yapmış olan Wilms, bir daha geri gelmeyecek bu eşsiz dünyanın benzersiz moda anlayışını, ekonomik bağımsızlığını ve farklı olma arzusunu yeniden yaratıyor.

NTV Belgesel Kuşağı, 5-12 Nisan tarihleri arasında Beyoğlu Sineması’nda.

Ayrıntılı bilgi için: iksv.com

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...