Rusya-Ukrayna savaşında 32. gün... Zelenski'den Donbas mesajı

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısı 32. gününde. Ukrayna lideri Zelenski, Rusya ile barış için Ukrayna'nın tarafsızlığını tartışmaya hazır olduğunu söyledi. Zelenski, Donbas üzerinde Rusya ile uzlaşma istediğini ifade etti. Taraflar arasındaki müzakerelerin yeni turu İstanbul'da yapılacak. Ukrayna, Lutsk şehrindeki petrol deposunu vuran seyir füzesinin Belarus'tan fırlatıldığını iddia etti.

Haberler - ntv.com.tr 27.03.2022 - 19:44 | Son Güncelleme : 28.03.2022 - 04:34

Rusya-Ukrayna savaşında 32. gün... Zelenski'den Donbas mesajı

 -  arasında savaş 32. gününde de devam ediyor. 

Devlet Başkanı Volodimir Zelenski video konferansla Rus gazetecilere konuştu.

"RUSYA'YI TAMAMEN ÇIKARMAK İMKANSIZ"

Rusya ile barış için Ukrayna'nın tarafsızlığını tartışmaya hazır olduğunu belirten Zelenski, "çatışmanın dondurulmasını" değil Donbas üzerinde Rusya ile uzlaşma istediğini ifade etti.

Ukrayna lideri, "Rusya'yı Ukrayna topraklarından tamamen çıkmaya zorlamanın imkansız olduğunu, bunun üçüncü dünya savaşına gideceğini anladım" dedi.

MÜZAKERELERİN YENİ TURU İSTANBUL'DA 

Rusya ile Ukrayna arasındaki barış müzakereleri İstanbul'a taşınıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İki lider, Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin bir sonraki toplantısının İstanbul’da yapılması konusunda anlaştı.HABERİN AYRINTILARI İÇİN TIKLAYINIZ

UKRAYNA: LUTSK ŞEHRİNİ VURAN FÜZE BELARUS'TAN FIRLATILDI

Ukrayna'nın Volın Bölge Valisi Yuriy Pogulayko, "Lutsk şehrindeki petrol deposunu vuran seyir füzesi Belarus'tan fırlatıldı." iddiasında bulundu.

Telegram üzerinden açıklama yapan Pogulayko, Belarus'tan fırlatılan ve alçaktan uçan füzenin radara yakalanmadığını belirterek, kurtarma ekiplerinin füzenin düştüğü alanda çalıştığını, ölen veya yaralanan olup olmadığı konusunda henüz kendilerine bilgi ulaşmadığını kaydetti.

ÇERNOBİL'İN 'UYDU KENTİ' RUS GÜÇLERİNİN KONTROLÜNDE

Rus güçleri Kiev'in kuzeyindeki Slavutıç kentine girdi. Bölge halkı askerlerin girişini protesto etti. Bölgeden silah sesleri yükseldi. Kuzeydeki Çernihiv şehri de kuşatma altında. 

Rus kuvvetleri kent çevresindeki köprüleri ve diğer yolları tahrip etti, bölgeyle bağlantı neredeyse tamamen kesildi.

Ukrayna’nın Slavutıç kenti Belediye Başkanı Yuryi Fomiçev, video mesaj yoluyla yaptığı açıklamada, üç gün önce Rus birlikleri tarafından kenti savaşmadan teslim etme konusunda ültimatom aldıklarını bildirdi. Ancak buna rağmen şehri kararlılıkla savunduklarını kaydeden Fomiçev, “Ama Slavutıç, bugünden itibaren işgal altında.” dedi.

Fomiçev, şu anda işgalcilerle şehirden insanları tahliye etmeye ilişkin müzakereler yaptığını sözlerine ekledi.

Slavutıç, çoğunlukla mühendisler ile uzmanların yaşadığı Çernobil Nükleer Santrali’nin uydu kenti olarak biliniyor. ​​​​​​​

ÇERNOBİL'DE NÖBET DEĞİŞİMİ

Ukrayna'da bir aydan fazla Rus askerlerin kontrolü altında olan Çernobil Nükleer Santrali'nin Ukraynalı çalışanları görevlerini devretti.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşuk, santralde 600 saatten fazla mesai yapan çalışanların tümünün görevlerini devrettiğini söyledi.

MARİUPOL BELEDİYE BAŞKANI: RUSLARIN KULLANDIĞI TÜM SİLAHLAR YASAKLI

Mariupol kenti Belediye Başkanı Vadim Boyçenko, Rusların Mariupol'de kontrolü sağladığına yönelik iddiaları yalanlayarak, Rusların kente yasaklı silahlarla saldırılar gerçekleştirdiğini de duyurdu.

Boyçenko, "İlk hafta kentteki 15 elektrik hattını imha ettiler. Savaşın 7. gününden itibaren elektriksiz kaldık. Savaşın aktif aşaması başlamadan bile içme suyu kaynağımızın yüzde 70’ini yok ettiler. Mariupol kentine su basan pompayı imha ettiler. Bizim yedek su depomuzun girişlerini kapattılar. Böylece savaşın 9. gününden itibaren tamamen susuz kaldık" dedi. 

UKRAYNA: RUS BİRLİKLERİ KİEV’DEN 70 KİLOMETRE KADAR GERİ PÜSKÜRTÜLDÜ

Ukrayna Savunma Bakanlığı Sözcüsü Aleksander Motzuyanik, Kiev’in iyi korunduğunu ve savunmasını Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin seçkin birliklerinin üstlendiğini vurguladı.

Ukraynalı askerlerin, Rus birliklerini başkent Kiev’den 70 kilometre kadar geri püskürttüğünü belirten Motzuyanik, bazı bölgelerde ise işgalcilerin 35 kilometre kadar geri çekildiklerini kaydetti.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, ayrıca bugün Sumi bölgesindeki Trostyanes kenti ile Zaporojiya bölgesindeki Poltovka köyünü Rus birliklerinden geri aldıklarını bildirdi.

Öte yandan başkent Kiev’in yakınında yer alan İrpin kentinde ise şiddetli çatışmaların sürdüğü açıklandı.

İrpin Belediye Başkanı Aleksander Markuşin, “Düşman birlikleri, İrpin’e üç yönden saldırmaya çalıştı ama askerlerimiz bu saldırıları püskürttü.” dedi.

Sayfa Yükleniyor...