Rusya-Ukrayna savaşında 36. gün... Zelenski: Ruslar yeni saldırı hazırlığında

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısı 36. gününde de devam etti. Ukrayna lideri Zelenski, Kiev, Çernihiv ve Sumi'den püskürtülen Rus güçlerinin Donbas, Mariupol ve Harkov'da saldırı hazırlığında olduğunu söyledi. Ukrayna Savunma Bakanlığı, savaşın başından bu yana 148 çocuğun hayatını kaybettiğini, 10 milyondan fazla Ukraynalının evlerini terk ettiğini açıkladı. Rus ordusu Çernobil Nükleer Santrali'nden çekildi. Rusya, Mariupol'den sivillerin tahliyesi için insani yardım koridorunun bugün açılacağını duyurdu.

Haberler - NTV - İHA - ntv.com.tr - Reuters - Anadolu Ajansı 31.03.2022 - 17:18 | Son Güncelleme : 01.04.2022 - 04:40

Rusya-Ukrayna savaşında 36. gün... Zelenski: Ruslar yeni saldırı hazırlığında

'nın 'ya yönelik saldırıları 1 aydan uzun süredir devam ediyor. 

Son olarak lideri , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşmeyi değerlendirdi, güvenlik garantörlerinden biri olmaya hazır olduğu için Türkiye'ye minnettar olduğunu ifade etti. HABERİN AYRINTILARI İÇİN TIKLAYINIZ

Zelenski, Telegram kanalından paylaştığı görüntülü mesajda, "İşgalcileri, Kiev, Çernihiv ve Sumi'de püskürtmeye devam ediyoruz. Mart ayının başlarındaki askeri yoğunluklarını sürdüremeyeceklerini anladılar" dedi.

Ancak bunun bir taktik olduğunu belirten Ukrayna lideri, "Şu an bizim için çok zor ve çok önemli olan başka bölgelere konsantre olmak için onları püskürttüğümüz bölgelerden uzaklaşıyorlar" diye konuştu.

Zelenski, Rus güçlerinin Donbas, Mariupol ve Harkov'da şiddetli saldırı hazırlığında olduğunu savundu.

UKRAYNA: 148 ÇOCUK ÖLDÜ, 10 MİLYONU AŞKIN UKRAYNALI YERİNDEN EDİLDİ

Ukrayna Savunma Bakanlığı, 'nın saldırıları sonucu 148 çocuğun hayatını kaybettiği, 10 milyondan fazla Ukraynalının da evlerini terk ettiği iddiasında bulundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Rus ordusunun Ukrayna'ya toplam 1370 füze fırlattığı belirtildi.

Açıklamada, "Rusya, Ukrayna'da 15 havalimanını yok etti. İşgalciler, her gün vahşet uyguluyor. Bunu affetmeyeceğiz denildi.

1339 YERLEŞİM BİRİMİ ELEKTRİKSİZ

Ukrayna Enerji ve Kömür Endüstrisi Bakanlığından yapılan açıklamada ise ülkede 1339 yerleşim biriminde elektriğin olmadığı belirtildi.

Bu yönde çalışmaların sürdüğü kaydedilen açıklamada, Kiev, Donetsk ve Sumi'nin yanı sıra Harkiv, Mıkolayiv, Jitomir, Zaporijya ve Herson bölgelerinde 71 binden fazla kişinin yeniden elektriğe kavuşabildiği aktarıldı.

Açıklamada, 338 bin tüketicinin ise doğalgazsız kaldığı ifade edildi.

RUSYA: MARIUPOL'DE İNSANİ YARDIM KORİDORU AÇILACAK

Rusya Savunma Bakanlığı Ulusal Kontrol Merkezi Başkanı Mihail Mizintsev, Ukrayna'nın Mariupol kentinden sivillerin tahliyesi için insani yardım koridorunun bugün açılacağını bildirdi.

Ukrayna'nın başkenti Kiev, Çernihiv, Sumi, Harkiv ve Mariupol kentleri yönlerinde her gün insani yardım koridorlarının açıldığını belirten Mizintsev, Rus ordusunun söz konusu noktalarda ateşkese uyduğunu savundu.

Mizintsev, "Rusya Silahlı Kuvvetleri, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un Rusya Devlet Başkanı 'den şahsi talepleri doğrultusunda 1 Nisan'da Moskova saatiyle 10.00'dan itibaren Mariupol'den Zaporijya'ya insani yardım koridorunu yeniden açacak." dedi.

"527 BİNDEN FAZLA KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ"

Son 24 saatte Ukrayna'nın tehlikeli bölgelerinden 3 bin 400'ü çocuk 18 binden fazla kişinin Rusya'ya tahliye edildiğini aktaran Mizintsev, şöyle devam etti:

"Bugüne kadar 108 bin 219'u çocuk olmak üzere toplam 527 bin 607 kişi tahliye edildi. Mariupol'den doğuya doğru insani yardım koridorları üzerinden toplam 115 bin 347 kişi kurtarılabildi. Bunların 3 bin 235'i son 24 saatte kurtarıldı."

UKRAYNA: GÜN İÇİNDE YAKLAŞIK 1500 SİVİL ZAPORIJYA'YA ULAŞTI

Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşçuk, gün içinde yaklaşık 1500 sivilin Zaporijya kentine ulaştığını bildirdi.

Gün içinde 3 insani yardım koridorunun çalıştığını belirten Vereşçuk, "Bu koridorlardan Zaporijya şehrine 1458 kişi şahsi araçlarla ulaştı. Bunların 631'i Mariupol ve 827'si de Zaporijya bölgesindeki Berdyansk, Melitopol, Enerhodar, Polohi, Orihiv, Hulyaipole ve Vasilivka kentlerinden geldi." dedi.

RUS GÜÇLERİ ÇERNOBİL'DEN ÇEKİLDİ

Ukrayna Ulusal Nükleer Enerji Üretim Kuruluşu (Energoatom), Rus askeri birliklerinin Ukrayna'daki Çernobil Nükleer Santrali'nden çekildiğini bildirdi. HABERİN AYRINTILARI İÇİN TIKLAYINIZ

RUSYA: 28 ASKERİ TESİS İMHA EDİLDİ

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'da gün içinde 28 askeri altyapı tesisinin imha edildiğini açıkladı.

Bakanlık Sözcüsü İgor Konaşenkov, "Şimdiye kadar toplam 124 uçak ve 80 helikopter, 345 insansız hava aracı (İHA), 1826 tank ve çeşitli zırhlı araç, 195 çok namlulu roketatar, 766 obüs ve havan topu ile 1704 özel askeri araç yok edildi" dedi.

RUSYA'NIN AÇIKLAMASI SAHAYA YANSIMADI

Diğer taraftan, İstanbul'daki müzakereler sonrası, Rusya'nın "bazı bölgelerde çatışmaların azaltılacağına" yönelik açıklamasının, sahaya yansımadığı görülüyor.

Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko Kiev'den Rus güçlerinin çekilmediğini söyledi. 

Kliçko, "Rus güçlerinin Kiev'den çekileceğine yönelik bilgiler geldi ancak biz gece boyu kent çevresinden patlama ve çatışma sesleri duymaya devam ettik. Bu, bugün bile insanların öldüğü anlamına geliyor" dedi. 

Ukrayna Savunma Bakanlığı da Rus güçlerinin saldırılarının sürdüğünü duyurdu. Rusların halen Mariupol ve diğer kentleri ele geçirmeye çalıştığı kaydedildi. Bakanlık Rusların ülkenin doğusundaki Ukrayna askerlerini kuşatmaya çalıştığını duyurdu. 

Bir süre önce Ukrayna askerlerinin geri aldığı İrpin, Ruslar tarafından bombalandı.

AB'YE 'LİMANLARI KAPATIN' ÇAĞRISI

Ukrayna Lideri Zelenski,, Avrupa Birliği'ne, Rus gemileri için limanları kapatma çağrısı yaptı.

Norveç parlamentosuna seslenen Zelenski, "Ruslar bizim limanlarımızı kapatmış durumda. Umarım Avrupa Birliği ve Norveç de Rus gemilerine Avrupa limanlarını kapatır. Rusların yurt dışındaki hiç bir limanı kullanmasına izin verilmemeli" dedi. 

Zelenski ayrıca Rusya'dan sonra Avrupa'nın en büyük gaz sağlayıcısı olan Norveç'le 5 milyar metreküplük gaz konusunda görüşmelere başladıklarını söyledi

“BU ÇEKİLME DEĞİL, ASKERLERİMİZİN SAVUNMA BAŞARISI”

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rusya'nın Donbas'ta yeni saldırı hazırlığında olduğunu söyledi.

Zelenski, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Rus güçlerinin Donbas bölgesinde yeni bir saldırı hazırlığında olduğunu görüyoruz. Buna hazırlanıyoruz. Kimseye inanmıyoruz. Savaş alanında gerçek bir durum var ve en önemlisi de bu. Pes etmeyeceğiz ve ülkemizin her karışını savunmaya devam edeceğiz" dedi.

Müzakere sürecine ilişkin, "Şimdilik sadece kelimelerden ibaret, somut bir şey yok" yorumunda bulunan Ukrayna lideri, "Ayrıca Rus kuvvetlerinin Kiev, Çernihiv bölgesinden sözde çekilmesine ve işgalcilerin faaliyetinin azaldığına dair söylentiler var. Bunun geri çekilme değil, Ukrayna askerlerinin ülkelerini savunması sonucu olduğunu biliyoruz" diye konuştu.

MÜZAKERELER ÇEVRİMİÇİ DEVAM EDECEK

Ukraynalı müzakereci David Arakhamia, Türkiye'de yüz yüze görüşen heyetlerin müzakerelere yarından itibaren çevrimiçi olarak devam edeceğini duyurdu.

Arakhamia, Ukrayna'nın liderler düzeyinde görüşme talep ettiğini söyledi, Ancak Rus tarafı taslak üzerinde daha fazla ilerleme talep etti.

"GÜÇLENDİRİLMİŞ TARAFSIZLIĞA ÇOK YAKINIZ"

Rusya ile süren barış görüşmelerinde Ukrayna heyetine başkanlık eden David Arakhamia, "güçlendirilmiş tarafsızlık" modeline yakın olduklarını söyledi. Arakhamia, anlaşma için her koşulda Rus ordusunun 23 Şubat'taki pozisyonuna geçmesi gerektiğini vurgulayarak geri çekilmesini istediklerini belirtti. HABERİN AYRINTILARI

Sayfa Yükleniyor...